Polska liderem cyfryzacji w Europie? Tak! Dzięki aplikacji mObywatel
Polska stała się pierwszym duży krajem Unii Europejskiej, w którym obywatele mogą korzystać z elektronicznych dowodów osobistych. Stało się tak dzięki uruchomieniu aplikacji mObywatel 2.0. Warto poznać bliżej pełny wachlarz jej możliwości.
21.11.2023 09:40
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czym jest aplikacja mObywatel 2.0?
W dużym skrócie – to aplikacja, w której każdy obywatel może wygenerować elektroniczne dokumenty, jak choćby mDowód i mPrawo jazdy, oraz skorzystać z szeregu przydatnych funkcji w postaci sprawdzenia jakości powietrza lub zrealizowania e-recepty.
Cyfrowe dokumenty respektowane są na terytorium całego kraju przez wszystkie urzędy i funkcjonariuszy publicznych, co oznacza, że można posługiwać się nimi na poczcie, w urzędzie miejskim oraz podczas rozmowy z służbami mundurowymi.
Aplikacja powstawała w niezwykle transparentnym procesie uwzględniającym testy użyteczności, konsultacje z ekspertami oraz porady naukowców. Twórcy wzięli pod uwagę opinie i sugestie wszystkich zainteresowanych stron.
– Żeby stworzyć aplikację, która będzie rzeczywiście służyć ludziom, musimy pytać ich o to, czego potrzebują. Przeprowadziliśmy badania, pytaliśmy społeczeństwo i specjalistów, czego oczekują od rządowej apki. Uważnie analizowaliśmy wszystkie głosy – podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji.
Na szczególną uwagę – oprócz rozbudowanych funkcji – zasługują standardy bezpieczeństwa zastosowane w mObywatelu. Po zainstalowaniu aplikacji za pomocą profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej Ministerstwo Cyfryzacji sprawdza autentyczność danych oraz nadaje użytkownikowi unikatowy certyfikat bezpieczeństwa.
Wszystkie wygenerowane dokumenty przechowywane są w szyfrowanym kontenerze danych, nie na poziomie aplikacji, a weryfikacja tożsamości podczas logowania jest dwuetapowa. Aplikacja wygląda nowocześnie i może pochwalić się bardzo intuicyjnym designem, który w niczym nie ustępuje komercyjnym projektom.
mObywatel – państwo na ekranie smartfona
Choć przyjęło się mawiać, że Polacy lubią narzekać, zwłaszcza na sprawy urzędowe, w zasadzie nie mają już ku temu powodów – i to jako pierwsi w Europie. Aplikacja umożliwia bowiem szybkie i skuteczne załatwienie naprawę wielu formalnych spraw.
Do dyspozycji użytkowników oddano łącznie 13 cyfrowych dokumentów i funkcji, do których wciąż dołączane są kolejne. Do najważniejszych należą:
mDowód
Pełnoprawny dowód osobisty, który można wykorzystywać zamiast tradycyjnego dokumentu noszonego w portfelu. mDowód nie jest elektroniczną kopią "plastiku", lecz nowym dokumentem z własną serią, numerem i 5-letnim okresem ważności. Możesz posłużyć się nim w każdej sprawie urzędowej za wyjątkiem podróży zagranicznych – mDowód respektowany jest jedynie na terytorium Rzeczypospolitej Polski – oraz przy składaniu wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego.
mPrawo jazdy
Dzięki aplikacji mObywatel prawo jazdy zawsze będzie pod ręką. Jego cyfrowa wersja zawiera numer PESEL, dane osobowe oraz kategorie pojazdów, którymi może się poruszać kierowca. Dokument honorowany jest przez policję i można się nim posługiwać w trakcie kontroli drogowej.
mObywatel - Bezpieczny autobus
Bilkom
Usługa, dzięki której szybko i wygodnie zaplanujesz swoją podróż pociągiem. Umożliwia sprawdzenie rozkładów jazdy, zakup biletów oraz okazanie ich kontrolerom. Infrastruktura Bilkom współpracuje z wieloma przewoźnikami: PKP Intercity, PolRegio, Koleje Małopolskie czy Koleje Wielkopolskie.
e-Wizyta w ZUS
mObywatel ułatwia też wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wystarczy wybrać na ekranie smartfona cel wizyty, wskazać właściwy oddział i określić dokładny termin. Aplikacja umówi nas na konkretną godzinę i wskaże precyzyjnie, gdzie mamy się skierować. Bez zbędnego błądzenia po urzędzie, bez kolejek.
W planach - pełnomocnictwa i nie tylko
Za pośrednictwem aplikacji mObywatel będziesz w stanie wystawiać i zarządzać pełnomocnictwami. Bez konieczności fizycznej wizyty we właściwym urzędzie. Apka da też możliwość szybkiego zastrzeżenia numeru PESEL (w przypadku podejrzenia o kradzież tożsamości). Wystarczy wówczas kilka kliknięć.
Projekt z przyszłością
mObywatel 2.0 nie jest jednak ostateczną wersją aplikacji. Ministerstwo Cyfryzacji stale rozwija jej funkcje i dodaje nowe, przydatne rozwiązania. Jednym z nich jest możliwość zapłacenia podatków z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych.
Tę popularną formę płatności, która z roku na rok zyskuje coraz liczniejsze grono użytkowników, można teraz wykorzystać do uiszczenia opłat administracyjnych, jak choćby podatku od nieruchomości. I chociaż na razie usługa ePłatności dostępna jest w wybranych urzędach miejskich w: Sopocie, Bydgoszczy, Włocławku, Grudziądzu, Toruniu, Łowiczu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Policach, Rudzie Śląskiej i Kaliszu, to lista miast stale się wydłuża.
Twórcy aplikacji nie zapomnieli też o ekologii i ochronie środowiska. Dzięki mObywatelowi każdy może szybko i anonimowo zgłosić naruszenie środowiskowe (nielegalny wywóz śmieci, ogrzewanie szkodliwym materiałem opałowym), które trafi bezpośrednio do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Geolokalizacja apki sama określi miejsce zdarzenia, a opis i dołączone zdjęcia pozwolą służbom ocenić powagę sytuacji i adekwatnie zareagować.
Twórcy aplikacji wyposażyli mObywatela w funkcję sprawdzania jakości powietrza, w tym stężenia bardzo groźnych dla zdrowia pyłów zawieszonych PM 2,5 oraz PM 10. Opcja ta wydaje się być szczególnie przydatna w okresie jesienno-zimowym.
Aplikacja będzie również rozwijana w obszarze współpracy z samorządami, które już teraz mają możliwość generowania lokalnych dokumentów, np. karty mieszkańca czy karty przynależności do miejscowego klubu sportowego. Ograniczy to koszty administracji samorządowej, a lokalsi nie będą musieli fizycznie posiadać kolejnych dokumentów. Sytuacja win-win.
Z przymrużeniem oka można stwierdzić, że mObywatel zastał Polskę plastikową, a zostawił cyfrową. Aplikacja okazała się ogromnym sukcesem – choć od uruchomienia wersji 2.0 minęło dopiero kilka miesięcy, zaufało jej 15,5 mln Polaków. Można życzyć nam wszystkim, by każdy rządowy projekt realizowany był na podobnym poziomie.