Polska doprowadziła do rozwiązania konfliktu?
Chorwacja doszła do porozumienia z UE ws. sporu granicznego ze Słowenią. Trwająca 9 miesięcy blokada negocjacji akcesyjnych Chorwacji z UE została zniesiona. Szansa na porozumienie pojawiła się po spotkaniu premierów Chorwacji i Słowenii w Gdańsku podczas obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Premierzy Słowenii Borut Pahor oraz Chorwacji Jadranka Kosor podjęli działania w celu rozwiązania ciągnącego się od czasów rozpadu Jugosławii sporu granicznego.
Chorwacja i Słowenia od wielu lat toczyły spór o rozgraniczenie wód Zalewu Pirańskiego na północnym Adriatyku oraz niewielkich obszarów lądowych na lewym brzegu rzeki Mura w pobliżu północno-wschodnich granic Słowenii. Słowenia postrzegała akwen Zalewu jako część własnych wód terytorialnych i dostęp do wód międzynarodowych Adriatyku, podczas gdy Chorwaci, powołując się na międzynarodowe prawo morskie chcą równego rozgraniczenia wód Zalewu.
Stanowisko Słowenii blokowało przez wiele miesięcy proces akcesyjny Chorwacji do UE. Piątkowe porozumienie pozwala na wznowienie negocjacji i daje nadzieje na przystapienie Chorwacji do Unii nawet w 2010 roku.