Trwa ładowanie...
06-12-2006 00:40

Polska beznadziejna w ochronie przyrody

Nie radzimy sobie z opieką nad środowiskiem
naturalnym - wynika z najnowszego raportu wybitnych światowych
ekologów. Pod tym względem jesteśmy daleko w tyle za wieloma
krajami Unii Europejskiej - pisze gazeta "Metro".

Polska beznadziejna w ochronie przyrodyŹródło: wp.pl, fot: Konrad Żelazowski
dfdraq2
dfdraq2

Chodzi o realizację projektu "Natura 2000", czyli spisu inicjatyw w ochronie przyrody, których przeprowadzenia wymaga od wszystkich państw członkowskich Komisja Europejska. Nasz kraj zobowiązał się, że do 2010 r. spróbuje zatrzymać niszczenie najcenniejszych enklaw. Tymczasem z pierwszego raportu, który to ocenia, wynika, że nasz kraj znajduje się poniżej średniej europejskiej.

W rankingu ochrony przyrody wyprzedzają nas Niemcy, Holandia, Estonia, Słowacja, Litwa, Francja. Co ciekawe, nawet Bułgaria, Rumunia, Chorwacja czy Turcja, które dopiero starają się o wejście do wspólnoty, wyznaczają chronione strefy tak sprawnie, że moglibyśmy się od nich uczyć.

Nie dość, że mamy poważne opóźnienia w wyznaczaniu terenów, to na dodatek planujemy na nich inwestycje. Chodzi m.in. o Łęgi Odrzańskie, gdzie buduje się już stopień wodny Malczyce; Nieszawską Dolinę Wisły, gdzie ma powstać tama i zbiornik; Puszczę Knyszyńską i Augustowską (ma tamtędy biec droga S-8) oraz Ostoję Warmińską (droga S-22) - wylicza Magdalena Makles - Mierzejewska z WWF Polska, kierownik projektu "Natura 2000".

Ponad 80 ekspertów z 29 krajów zarzuca Polsce nie tylko mało poważne podejście do ochrony przyrody, ale także to, że chcemy zadbać o unikatowe rośliny i zwierzęta na zbyt małym obszarze kraju. Według ekologów dzieje się tak dlatego, że w naszym kraju brakuje pieniędzy i ludzi, którzy dobrze zajęliby się ochroną przyrody.(PAP)

dfdraq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdraq2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj