ŚwiatPolscy uczniowie gnębieni w brytyjskich szkołach. Skala ksenofobii poraża

Polscy uczniowie gnębieni w brytyjskich szkołach. Skala ksenofobii poraża

Ponad trzy czwarte dzieci obcokrajowców w Wielkiej Brytanii spotyka się z rasizmem i ksenofobią - wynika z nowego badania. Po brexicie skala zjawiska się nasiliła, a najczęstszymi ofiarami nękania są dzieci imigrantów z Polski i innych krajów regionu.

Polscy uczniowie gnębieni w brytyjskich szkołach. Skala ksenofobii poraża
Źródło zdjęć: © East News
Oskar Górzyński

22.08.2019 | aktual.: 22.08.2019 16:20

Badanie opublikował Uniwersytet Strathclyde w szkockim Glasgow. Na przestrzeni dwóch ostatnich lat autorzy badania przepytali ponad tysiąc uczniów w wieku 12-16 lat, głównie z Polski, Rumunii i Litwy. Aż 77 proc. z nich stwierdziło, że w szkole doświadczyli rasizmu, ksenofobii lub gnębienia przez innych uczniów. 49 proc. stwierdziło, że sytuacja pogorszyła się po referendum w sprawie brexitu.

Co gorsze, jak podkreśliła autorka badania Daniela Sime, takie zachowanie często spotyka się z obojętnością nauczycieli. Czasami to nauczyciele sami dopuszczali się ksenofobicznych zachowań.

- W niektórych przypadkach nauczyciele nie tylko dyskryminowali uczniów, ale też wygłaszali rasistowskie opinie podczas lekcji lub ignorowali przypadki rasizmu, których byli świadkami - powiedziała dziennikowi "The Guardian" Sime.

Kamienie, wyzwiska, tragedia

Jeden z cytowanych w badaniu uczniów swoje doświadczenia opisuje w następujący sposób:

"Byłem gnębiony w szkole od szóstego do dwunastego roku życia. Rzucano we mnie kamieniami, rozpowszechniano obrzydliwe plotki, kradziono moje rzeczy - byłem wyśmiewany i lżony tylko dlatego, że jestem Polakiem".

Doświadczenia te potwierdza część rodziców, z którymi skontaktowała się WP.

- To może nie zdarza się nagminnie, ale od czasu do czasu słyszymy o jakichś incydentach: ktoś każe się wynosić do Polski, śmieje się z jego akcentu itd. Z tego co wiem, mojemu synowi zdarzyło się to tylko raz, ale o podobnych historiach słyszę od innych rodziców - mówi WP Barbara, Polka mieszkająca w Sheffield.

Według naukowców z Glasgow, takie przypadki zgłaszane są bardzo rzadko. Przede wszystkim z dwóch powodów: uczniowie są przekonani, że nauczyciele nie wyrażą zainteresowania sprawą, albo już doskonale o wszystkim wiedzą.

Skutki takich prześladowań są czasem tragiczne. Tak jak w 2016 roku w szkole w Redruth w Kornwalii, gdzie samobójstwo popełniła 16-letnia Dagmara. Jak donosiły media, według rodziców oraz dziewczyny, uczennica była ofiarą nękania, a ze strony rówieśników słyszała wyzwiska i szykany ze względu na swoje pochodzenie.

Polacy czyli pijacy

Zdarza się, że uprzedzenia wobec imigrantów - w tym Polaków - mają swoje przełożenie nawet w materiałach szkolnych. W lutym głośno było o ćwiczeniach na temat migracji wykorzystywanych podczas lekcji geografii w jednej z angielskich szkół. W znalazł się m.in. opis efektu imigracji Polaków do Peterborough, jednego z większych skupisk polonijnych w Anglii. Można było w nim przeczytać, że efektem przyjazdu migrantów było pojawienie się dilerów narkotykowych i pijaków na ulicach, a także konflikty na tle etnicznym.

- Stosunek do imigrantów, również w szkołach, to w oczywisty sposób poważny problem, z którym mierzy się Wielka Brytania. I w związku z brexitem stanie się jeszcze poważniejszy w ciągu najbliższych miesięcy - powiedział WP David Huse, szef inicjatywy Polish Project, organizującej w brytyjskich szkołach serię zajęć nt. Polski i imigracji. - Polacy są największą grupą obcokrajowców w Wielkiej Brytanii, więc to ich w największy sposób dotyczy - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (424)