Polscy prokuratorzy jadą do Moskwy
Dwóch polskich prokuratorów zajmujących się śledztwem ws. katastrofy smoleńskiej wyjechało do Moskwy - powiedział kpt. Marcin Maksjan z Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Wcześniej prokuratura wojskowa informowała, że pobyt wojskowych prokuratorów w Rosji planowany jest na mniej więcej dwa tygodnie.
Jak powiedział Maksjan, do Moskwy pociągiem udali się: ppłk Karol Kopczyk i mjr Jarosław Sej. - Celem udziału polskich prokuratorów w Moskwie jest zapoznanie się ze zgromadzonym w toku rosyjskiego śledztwa materiałem dowodowym oraz wyselekcjonowanie tych dokumentów, które z punktu widzenia polskiego śledztwa wydają się istotne, tak aby następnie polska prokuratura wojskowa w ramach wniosku o pomoc prawną mogła zwrócić się do strony rosyjskiej o te właśnie dokumenty - powiedział Maksjan.
Prokurator dodał, że strona polska oczekuje, iż nasi prokuratorzy wezmą też udział w przesłuchaniach świadków, w tym kontrolerów lotu ze smoleńskiego lotniska. - W pierwszym tygodniu prokuratorzy będą zapoznawali się z aktami śledztwa rosyjskiego, natomiast w drugim tygodniu oczekujemy, że dojdzie do przesłuchań - zaznaczył.
Maksjan powiedział też, że po powrocie obu prokuratorów do kraju zostanie zorganizowana konferencja prasowa. - Myślę, że konferencja ta będzie w pierwszych dniach po 21 lutego - dodał. Wcześniej NPW podawała, że prokuratorzy wyjadą we wtorek.
W połowie stycznia, podczas posiedzenia sejmowych komisji dotyczącego katastrofy smoleńskiej, wojskowy prokurator okręgowy w Warszawie płk Ireneusz Szeląg informował posłów, że polscy prokuratorzy przygotowują się do zaplanowanego na luty wyjazdu do Moskwy. Mówił wówczas, że "wielce prawdopodobnym jest, że będzie im umożliwiony udział w przesłuchaniu (...) kierownika lądowania i kierownika strefy lądowania" ze Smoleńska. Prokurator generalny Andrzej Seremet mówił wtedy, że polska prokuratura dąży także do przesłuchania zastępcy dowódcy bazy w Smoleńsku Mikołaja Krasnokutskiego.
W ubiegłym tygodniu polska prokuratura wojskowa wysłała do strony rosyjskiej siódmy wniosek o pomoc prawną, w którym zwróciła się m.in. o przesłuchanie jako świadków kontrolerów lotu ze smoleńskiego lotniska. - We wniosku strona polska zwróciła się o przesłuchanie w charakterze świadków kontrolerów lotu z lotniska Siewiernyj, z udziałem polskich prokuratorów wojskowych, którzy będą mieli możliwość zadawania przesłuchiwanym szczegółowych pytań - mówił Rzepa.
Kontrolerzy po raz pierwszy przesłuchani zostali w kwietniu 2010 r., niedługo po katastrofie. Rosja unieważniła jednak ich pierwsze zeznania z powodu "nieprawidłowości w procedurze przesłuchania świadków". Rosyjska prokuratura przesłała stronie polskiej nowe protokoły przesłuchań z sierpnia ub. r.; media podawały, że różnią się one od tych kwietniowych.