Polscy misjonarze zatrzymani na Białorusi. Usłyszeli zarzuty
Dwóch polskich duchownych zostało zatrzymanych na Białorusi. Zakonnicy zostali oskarżeni o działalność dywersyjną - informują ich przełożeni. Obaj mają obywatelstwo białoruskie.
11.05.2024 | aktual.: 11.05.2024 10:31
Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, do której jurysdykcji należy oblacka misja na Białorusi, poinformowała na stronie zgromadzenia, że władze białoruskie zatrzymały dwóch zakonników w diecezji witebskiej - ojców Andrzeja Juchniewicza i Pawła Lemecha, posługujących w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Szumilinie koło Witebska.
Do zatrzymania doszło w środę. W czwartek zakonnicy czekali na rozprawę i w białoruskim areszcie - przekazał rzecznik zgromadzenia, o. Paweł Gomulak. Zakonnik poinformował w piątek, że obaj zatrzymani księża mają obywatelstwo białoruskie.
"Według naszych informacji podstawą zatrzymania miała być rzekoma dywersyjna działalność na szkodę białoruskiego państwa" - napisał zakonnik.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Wyraził solidarność z narodem ukraińskim". Polscy misjonarze zatrzymani
"Na początku inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę o. Andrzej Juchniewicz OMI, przełożony oblackiej misji na Białorusi, publicznie wyraził solidarność z narodem ukraińskim, prosząc o modlitwę w intencji jak najszybszego zakończenia wojny" - podał o. Gomulak.
W maju 2022 r. o. Juchniewicz został przewodniczącym Wyższych Przełożonych, Delegatów i Przedstawicieli Męskich i Żeńskich Instytutów oraz Stowarzyszeń Życia Apostolskiego na Białorusi.
Zobacz także
Zgromadzenie zostało założone przez ks. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix we Francji. Polska prowincja zgromadzenia powstała w 1921 r. Podejmuje posługę słowa Bożego, działalność misyjną, duszpasterstwo parafialne i specjalistyczne. Oprócz Polski obejmuje m.in. Madagaskar, Ukrainę, Białoruś, Turkmenistan, kraje skandynawskie i Beneluksu.