Polscy lekarze nie chcą już emigrować do Szwecji
Szwedzka firma, założona specjalnie do rekrutacji i szkolenia polskich lekarzy, może zostać zamknięta. Powód? Nie ma chętnych w Polsce do pracy w szwedzkich szpitalach i przychodniach.
07.12.2009 | aktual.: 07.12.2009 15:46
Dziesięć lat temu samorządowcy z regionu Kalmar na południu Szwecji wraz z prywatnymi podmiotami powołali spółkę Kalmena Rek AB, której zadaniem jest sprowadzanie polskich lekarzy. W Polsce powstał oddział tej firmy, który na miejscu przygotowuje kandydatów do wyjazdu. Ochotnicy intensywnie uczą się języka szwedzkiego, potem podpisują kontrakt i wraz z rodzinami emigrują do Szwecji.
- Niestety, teraz prawdopodobnie będziemy musieli zrezygnować z udziałów w spółce. Rekrutacja przestała się opłacać, polscy lekarze już nie tak chętnie przyjeżdżają do Szwecji jak jeszcze kilka lat temu - powiedział przedstawiciel władz województwa Kalmar Hakan Pettersson.
Jako prawdopodobny powód spadku zainteresowania emigracją wśród medyków podaje wzrost płac lekarzy w Polsce.
- To dobrze, o to nie możemy mieć przecież pretensji - dodał Pettersson.
Podkreślił, że założenie przez samorząd firmy rekrutacyjnej było bardzo dobrym pomysłem, a polscy lekarze świetnie radzą sobie w Szwecji.
Firma Kalmena Rek AB przez kilka lat działalności nie tylko przyczyniła się do zapełnienia wolnych etatów w służbie zdrowia w regionie Kalmar, ale sprowadziła również polskich lekarzy do innych województw, gdzie brakowało personelu medycznego. W ten sposób w szwedzkich przychodniach i szpitalach pracę znalazło ponad 400 osób z Polski. Najwięcej z nich ma specjalizację z medycyny rodzinnej, interny, psychiatrii, radiologii oraz ginekologii. Sporą grupę stanowią też dentyści.
W Szwecji lekarze mogą zarobić od 27 do 60 tysięcy koron szwedzkich brutto miesięcznie (ok. 10 500 - 23 400 zł).
Daniel Zyśk