Polscy eksperci: nie jest groźniej niż w Czarnobylu
Wbrew wcześniejszym doniesieniom Polska Agencja Atomistyki stwierdziła stanowczo, że wybuch elektrowni jądrowej w Fukushima ocenia się na 4 w 7-stopniowej skali Międzynarodowej Skali Wydarzeń Nuklearnych i Radiologicznych (INES). To sprzeczne z tym, co podał we wtorek szef francuskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (ASN) Andre-Claude Lacoste, który mówił o 6. stopniu.
We wtorek szef francuskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (ASN) Andre-Claude Lacoste poinformował, że wypadek nuklearny w elektrowni Fukushima I osiągnął 6. stopień w siedmiostopniowej Międzynarodowej Skali Wydarzeń Nuklearnych i Radiologicznych (INES). Oznaczałoby to, że wypadek jest poważniejszy niż incydent w siłowni nuklearnej Three Mile Island w 1979 roku, który oceniono na stopień 5. Katastrofę czarnobylską z 1986 roku oceniano na stopień 7.
Podczas konferencji prasowej PAA poinformowała, że Japonia wstrzymała dystrybucję jodku potasu (środek chroniący tarczycę), co może świadczyć o korzystnych prognozach na temat rozwoju sytuacji po wybuchu w elektrowni. Osoby udające się do Japonii nie muszą też zabierać specyfiku ze sobą.
Skala zagrożenia po kolejnych wybuchach w japońskiej elektrowni nie jest duża - ocenia Przemysław Duda z Instytutu Fizyki Jądrowej Politechniki Warszawskiej. Jak mówi ekspert, eksplozji w elektrowni Fukushima I nie należy porównywać z Czarnobylem, a poziom promieniowania powinien stopniowo spadać. "W zależności od wiatru, skażenie będzie rozprzestrzenione na dużej powierzchni, pewnie nad Pacyfikiem, i zapomnimy o tym".
Wybuchy w elektrowni nie wpłyną też na zwiększenie poziomu promieniowania radioaktywnego w Polsce - mówi Duda. I dodaje, że na promieniowanie i tak jesteśmy narażeni na co dzień, prześwietlając płuca czy lecąc samolotem nad Atlantykiem, gdzie jest promieniowanie pochodzenia kosmicznego.
Od poniedziałku w elektrowni Fukushima I doszło do serii eksplozji i pożarów. Uszkodzone są cztery z sześciu reaktorów elektrowni.