Połowa ministrów do wymiany? Rzecznik rządu zdradza
Rzecznik rządu Mateusza Morawieckiego zapowiada, że pod koniec tygodnia Rada Ministrów przedstawi pierwszą część kwestii programowych. Nie wykluczył, że zostanie zmieniona połowa ministrów.
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Rady Ministrów, która do czasu powołania nowego rządu będzie nadal sprawować obowiązki, a następnie - zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami - desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera. Ma on 14 dni na przedstawienie Sejmowi tzw. exposé z wnioskiem o udzielenie jego Radzie Ministrów wotum zaufania. Aby uchwalić wotum zaufania niezbędne jest osiągnięcie bezwzględnej większości głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Prawo i Sprawiedliwość dysponuje w Sejmie jednak jedynie 194 mandatami, a to oznacza, że najprawdopodobniej nie będzie w stanie przeforsować własnego rządu. Misja Morawieckiego, zdaniem wielu, jest skazana na porażkę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mateusz Morawiecki stworzy rząd? "Jakaś farsa”
Połowa ministrów do wymiany?
Müller został zapytany w Radiu Zet o to, jak długo Morawiecki będzie tworzył rząd. - Obstawiam, że między 12. a 14. dniem przedstawimy skład Rady Ministrów - powtórzył swoją wcześniejszą zapowiedź rzecznik rządu.
Pytany, jak będzie wyglądała ta nowa Rada Ministrów, Müller powiedział, że "na pewno nie będzie pokrywała się z tą aktualną".
- Będzie nowy skład Rady Ministrów. Więc formalnie są też powoływani na nowo wszyscy ministrowie, bo to jest trzeci gabinet premiera Morawieckiego - podkreślił.
Dopytywany, czy może być zmieniona nawet połowa ministrów, rzecznik rządu odparł: - Nie wykluczam, że skład Rady Ministrów ulegnie zmianie nawet w takim zakresie. W sensie, że może to być większa liczba ministrów, niż niektórzy by się spodziewali.
PiS szuka koalicji
Na pytanie, z kim premier Morawiecki rozmawia ws. szukania koalicji, Müller odparł: - To będziemy komunikować w najbliższym czasie, bo w tej chwili chcemy przedstawić kwestie programowe. I wokół tych kwestii programowych zapraszać poszczególnych przedstawicieli partii politycznych.
- Pokazywanie teraz tego publicznie powodowałoby taki mechanizm, który jest nazywany mechanizmem stygmatyzacji. Więc będziemy to robić, gdy przedstawimy kwestie programowe, a pierwsza część tych kwestii programowych będzie już raczej pod koniec tego tygodnia - zapowiedział Müller.
Czytaj więcej: