Polonusi poznają polskie tańce w Lublinie
Polonusi z Argentyny, Białorusi, Kanady, Litwy, Łotwy, Rosji i Ukrainy poznają polskie tańce ludowe w Lubelskiej Akademii Folkloru, która właśnie rozpoczęła, po raz ostatni, letnią działalność.
Zajęcia w Studium Folklorystycznym dla instruktorów zespołów polonijnych - zwane od lat wśród Polonii Lubelską Akademią Folkloru - potrwają do 27 lipca. "To już 29. zajęcia w naszym studium. Rozpoczęliśmy od tańców śląskich" - powiedział we wtorek Stanisław Leszczyński, pomysłodawca i twórca studium, a także założyciel i wieloletni kierownik Zespołu Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Tegoroczny program przewiduje też m.in. naukę tańców Podhala i innych regionów oraz tańców narodowych.
Cykl zajęć w Lubelskiej Akademii Folkloru jest trzyletni. Ich uczestnicy po zdanym egzaminie otrzymują certyfikat upoważniający ich do prowadzenia polonijnych zespołów folklorystycznych. Taki certyfikat honorowany jest w środowiskach polonijnych na całym świecie.
"Dotychczas w zajęciach lubelskiego studium uczestniczyło 2175 osób. Wiele z nich zaliczyło pomyślnie trzyletni program i uzyskało certyfikat instruktora zespołów polonijnych" - wyjaśnił Leszczyński.
Tegoroczne zajęcia dla instruktorów zespołów polonijnych zostały zorganizowane w Lublinie po raz ostatni. Lubelska Akademia Folkloru po 29 latach kończy swą działalność, jak poinformował jej twórca. (pr)