SpołeczeństwoPolonia odwiedza polskie groby na obczyźnie

Polonia odwiedza polskie groby na obczyźnie

Znicze zapłonęły na polskich grobach w Słowacji, w Austrii i na Islandii oraz Węgrzech. Znicze zapłonęły na cmentarzach, obozach koncentracyjnych i przed pomnikami wybitnych Polaków. Na polskim cmentarzu w Bristolu 30 ochotników porządkowało polskie groby.

Polonia odwiedza polskie groby na obczyźnie
Źródło zdjęć: © AFP

Znicze zapłonęły na polskich grobach w Słowacji. Przy grobach Polaków pojawili się przedstawiciele polskiej dyplomacji i członkowie Polskich Klubów. Znicze zapalono na mogiłach polskich żołnierzy w Nitrze. Odmówiono modlitwę na grobach żołnierzy w Trnavie i Trenczynie. Pamiętano również o grobie Karola Przerwy-Tetmajera (1784-1875) - oficera powstania listopadowego i styczniowego, dziada poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera, który spoczywa w Spiskich Krompachach. Grób został odrestaurowany dzięki staraniom polskiego konsulatu.

Cmentarze wojenne na Słowacji kryją mogiły ponad dwóch tysięcy Polaków, którzy walczyli w armii austro-węgierskiej w latach 1914-1918. Takich miejsc jest około 50. Wielu żołnierzy zostało pochowanych bezimiennie w zbiorowych grobach. Na Słowacji pochowano również polskich kurierów, którzy podczas II wojny światowej przewozili pocztę na Węgry oraz członków Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej zabitych w 1949 roku przy próbach przedostania się do Austrii.

Delegaci Związku Polaków w Górnej Austrii zapalili znicze przed pomnikiem pomordowanych Polaków w obozie koncentracyjnym Mauthausen. W kaplicy obozowej została odprawiona Msza Święta. Od 1939 do 1945 roku w obozie więziono 200 tysięcy osób z 30 krajów, w tym 50 tysięcy Polaków.

W Wiedniu odbyła się procesja do grobu polskich żołnierzy na Cmentarzu Centralnym. Poprzedziła ją Msza święta w Kościele Św. Łukasza.

Polacy z Tyrolu i przedstawiciele konsulatu złożyli również kwiaty na cmentarzu Amraz w Innsbrucku na grobach polskich robotników przymusowych pracujących w III Rzeszy. Na cmentarzu znajduje się pamiątkowy kamień w kształcie krzyża z napisem "W hołdzie Polakom, którzy padli ofiarą terroru hitlerowskiego"

Członkowie Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Józefa Bema i Stowarzyszenia Polskich Kombatantów na Węgrzech złożyli kwiaty przed pomnikiem Józefa Bema w Budapeszcie. Uhonorowano groby polskich legionistów oraz tablice pamiątkowe wspólnych, węgiersko-polskich bohaterów Wiosny Ludów i II wojny światowej.

Wiązanki kwiatów złożono również przed tablicą ofiar Katynia w III dzielnicy Budapesztu. Tablica znajduje się w Parku Męczenników Katynia położonym u zbiegu ulic Nagyszombat, Solo i Betsy koło ruin Amfiteatru Rzymskiego. Nazwę parku nadano w roku 2008 z inicjatywy posłów prawicowego Fideszu. To pierwsza forma upamiętnienia ofiar Katynia w Europie Środkowo-Wschodniej poza Polską.

Znicze zapłonęły także na grobach polskich żołnierzy w Gyorze oraz na grobach 45 polskich żołnierzy na cmentarzu Ujvaros. Wiązanki kwiatów położono również na alianckim cmentarzu w Solymar, w miejscu spoczynku 37 polskich lotników, którzy lecąc z pomocą dla walczących powstańców warszawskich, zostali strąceni nad Węgrami.

Pamiętano także o grobach polskich uchodźców, którzy opuścili Polskę w czasie II wojny światowej. Na Węgrzech znalazło wówczas schronienie ponad 100 tysięcy polskich uchodźców.

Również w Islandii zapłonęły znicze na polskich grobach. W stolicy kraju Reykjaviku przedstawiciele polskiego konsulatu oraz miejscowej Polonii zebrali się na głównym cmentarzu miasta, by oddać hołd pochowanym tam polskim marynarzom. W styczniu 1942 roku przy brzegach Islandii zatonął w czasie sztormu statek handlowy "Wigry" - uczestnik alianckich konwojów, między innymi do Murmańska. Zginęła wówczas prawie cała 27-osobowa załoga.

Do wyspy dotarło tylko trzech marynarzy, z których jeden wkrótce zmarł w szpitalu. Później znaleziono jeszcze na brzegu ciała 18 członków załogi.

Wszyscy zostali pochowani obok siebie w kwaterze mieszczącej groby z czasów wojny przedstawicieli różnych narodów. Przy polskich mogiłach wzniesiono pomnik upamiętniający marynarzy z "Wigier", których ciała pozostały w Atlantyku.

Z inicjatywy organizacji Poland Brigde w angielskim Bristolu ponad 30 osób porządkowało polskie groby a cmentarzu Arnos Vale - poinformował "Wirtualna Polskę" Krzysztof Kawulak z Poland Bridge. Na każdym posprzątanym grobie pojawił się symboliczny znicz.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
węgrysłowacjapolacy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)