Trwa ładowanie...

Polka zakażona wirusem Zika. Jest potwierdzenie

• Polka, która wróciła z Ameryki Południowej jest zakażona wirusem Zika
• Potwierdził to Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny
• NIZP-PZH wykonał dotąd badania serologiczne w kierunku wirusa u 30 osób
• Spośród nich tylko u jednej potwierdzono zakażenie tym patogenem
• Kobieta to trzecia osoba w Polsce, zakażona wirusem Zika

Polka zakażona wirusem Zika. Jest potwierdzenieŹródło: AFP, fot: NELSON ALMEIDA
d1czd4o
d1czd4o

- To kobieta, która wróciła z Ameryki Południowej, ale w chwili badania nie była w ciąży - powiedziała rzecznik NIZP-PZH Monika Wróbel-Harmas. Poinformowała, że obecność wirusa u Polki potwierdziły dwa osobne testy.

U dwóch osób nie potwierdzono zakażenia (w drugim badaniu krwi - przyp. red.). U kolejnych dwóch w pierwszym teście stwierdzono prawdopodobne zakażenie, ale potrzebne jest jeszcze drugie potwierdzające ten fakt badanie, które jest dopiero w toku.

W Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie testy krwi w kierunku wirusa Zika wykonywane są od marca 2016 r. Oznaczane są w nich przeciwciała klasy M i/lub G przeciw białku NS1 wirusa Zika w surowicy krwi pacjenta.

"Ponieważ w teście IgM mogą wystąpić reakcje nieswoiste, co zdarza się we wszystkich testach tego typu, zawsze konieczne jest potwierdzenie dodatniego wyniku IgM. W tym celu badana jest druga próbka krwi, którą należy pobrać po 2-3 tygodniach od pierwszego badania. W niektórych przypadkach możliwe jest także wykonanie badania potwierdzającego testem RT-PCR z wykorzystaniem próbki moczu" - informuje NIZP-PZH.

d1czd4o

Wcześniej w laboratorium na Uniwersytecie Warszawskim przeprowadzono badania, które potwierdziły obecność wirusa Zika u dwóch osób, które wróciły z Dominikany i Kolumbii.

- Nic nie wiemy o tych badaniach, nie wiemy, jaka metodą były wykonane, jak również, czy przeprowadzono drugi test potwierdzający zakażenie - zastrzega w rozmowie Monika Wróbel-Harmas z NIZP-PZH.

Większość osób zgłaszających się do NIZP-PZH na badania powróciła z terenów występowania wirusa Zika, głównie z Karaibów, Ameryki Południowej i Środkowej. Wszystkie osoby dotychczas zbadane zgłaszały w wywiadzie ukąszenia komarów. Objawy zakażenia występowały u osób z potwierdzonym lub prawdopodobnym wynikiem badania laboratoryjnego.

- Dotychczas nie stwierdzono zakażenia wirusem Zika u kobiety, która byłaby w ciąży. Wskazane jest, aby kobiety w ciąży przebywające na terenie występowania wirusa wykonały badania laboratoryjne w okresie 2-12 tygodni od powrotu do kraju - zwraca uwagę NIZP-PZH.

d1czd4o

Wirus Zika zaliczany jest do rodziny Flaviviridae, rodzaju Flavivirus, w skład którego wchodzi około 65 różnych, spokrewnionych ze sobą genetycznie i antygenowo wirusów.

Wirusa Zika mogą przenosić stawonogi, komary rodzaju Aedes, które roznoszą także inne patogeny: wirusa żółtej gorączki, wirusa dengi, wirusa Chikungunya, wirusa Zachodniego Nilu i wielu innych. Ze stawonogów zakażenie jest przenoszone na kręgowce. Te gatunki komarów nie występują w Polsce, ale występują w innych częściach Europy.

NIZP-PZH przypomina, że zakażenie wywołane wirusem Zika rozwija się w ciągu 3-12 dni od ukąszenia komara. U 60-80 proc. zainfekowanych osób jest ono bezobjawowe. Jeśli pojawią się jakieś objawy, to najczęściej są nimi: gorączka, wysypka grudkowa, bóle stawów/mięśni, bóle głowy, zapalenia spojówek. Trwają one zazwyczaj około 2-7 dni.

d1czd4o

Nie ma wciąż szczepionki chroniącej przed wirusem Zika (może być ona dostępna najwcześniej w 2017 r. - przyp. red.). Leczenie polega głównie na zwalczaniu objawów. Najlepszą ochroną przed wirusem Zika jest zapobieganie ukąszeniom przez komary.

U kobiet w ciąży zakażenie wirusem Zika może zostać przekazane dziecku. - Najnowsze dane potwierdzają możliwość zakażenia płodu przez wirusa Zika (wykryto materiał genetyczny wirusa w wodach płodowych). W wyniku zakażenia płodu może dojść do zmian, które objawiają się małogłowiem u noworodków. W Brazylii odnotowano ponad 6 tys. przypadków urodzeń z małogłowiem, co stanowi 10-krotny wzrost w porównaniu do lat poprzednich, kiedy nie obserwowano na tym terenie zakażeń wirusem Zika - podkreśla NIZP-PZH.

Stwierdzono również związek między zakażeniem wirusem Zika a syndromem Guillain-Barr, (chorobą autoimmunologiczną, która doprowadza do niedowładów mięśni oraz mrowienia i drętwienia (parestezji) stóp, a nawet do paraliżu i zgonu - przyp. red.). Do tego zakażenia również dochodzi w wyniku ukąszenia przez zakażonego komara.

Potwierdzono możliwość zakażenia wirusem Zika poprzez krew: transfuzję krwi oraz poprzez kontakty seksualne. Wirus utrzymuje się w nasieniu przez trzy tygodnie do dwóch miesięcy (niektóre badania sugerują, że nawet dłużej - ponad pół roku).

d1czd4o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1czd4o
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj