Trwa ładowanie...
d1fa9ud
eurowizja

Polka ostatnia w I Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci


12-letnia Polka Kasia Żurawik zajęła
16., ostatnie miejsce w I Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci,
który odbył się w sobotę wieczorem w Kopenhadze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu (PAP/EPA)
d1fa9ud

W głosowaniu publiczności ze wszystkich krajów uczestniczących w konkursie wygrał dwunastoletni Dino z Chorwacji (zebrał 134 punkty) i jego piosenka "Jesteś moją pierwszą miłością".

Głównymi konkurentami Dino byli Andaluzyjczyk Sergio (125 punktów) oraz Tom Morley z Wielkiej Brytanii (118). W ścisłej czołówce utrzymywały się też Wolha Saciuk i Katarina Lipouska z Kobrynia na Białorusi, których piosenka "Tańcz" zebrała 103 punkty.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci zainaugurowano w 2001 r. w Danii jako lokalną imprezę. Rok później wystąpiły w nim dzieci ze wszystkich krajów skandynawskich. W tym roku po raz pierwszy konkurs miał charakter ogólnoeuropejski.

d1fa9ud

Kasia Żurawik zaśpiewała napisaną i skomponowaną przez siebie piosenkę "Coś mnie nosi". Jej utwór nie spodobał się jednak i jedynie Białoruś przyznała jej trzy punkty.

Reprezentantka Polski mieszka w Koninie. We wrześniu wygrała polskie eliminacje konkursu. Podczas sobotniej gali towarzyszył jej dziecięcy zespół taneczny "Rytmix", w którym Kasia ćwiczy na co dzień.

Formuła konkursu jest zbliżona do tej, jaką z powodzeniem od 1956 r. stosuje "dorosły" konkurs piosenki Eurowizji. Każdy z szesnastu uczestniczących w nim krajów wystawił młodego wokalistę, duet lub zespół. Artyści przedstawili po jednej piosence w ojczystych językach.

Podobnie jak w "dorosłym" odpowiedniku konkursu, najlepszą piosenkę wybrała publiczność. Mali piosenkarze przed koncertem mieli zapewnioną opiekę sztabu profesjonalnych fryzjerów i stylistów, a kilkanaście kamer rejestrowało na żywo koncert, transmitowany do większości krajów europejskich. Tradycyjnie też Cypr i Grecja przyznały sobie nawzajem najwyższą liczbę punktów.

Główną, poza wiekiem wykonawców, różnicą między konkursem dziecięcym, a jego pierwowzorem jest to, że wybór organizatora następnej edycji nie zależy od tego, kto wygra poprzednią.

W przyszłym roku konkurs Eurowizji dla Dzieci odbędzie się w Wielkiej Brytanii.

d1fa9ud

Podziel się opinią

Share
d1fa9ud
d1fa9ud
Więcej tematów