Polska"Polityka nowego sąsiedztwa" dla Wschodu

"Polityka nowego sąsiedztwa" dla Wschodu

Po wstąpieniu do Unii Europejskiej Polska będzie realizowała "politykę nowego sąsiedztwa" wobec krajów Europy Wschodniej, które pozostaną poza Unią - twierdzi minister ds. integracji europejskiej Danuty Huebner.

14.05.2003 | aktual.: 14.05.2003 12:00

W środę minister Huebner uczestniczyła w konferencji na temat wschodniego wymiaru polityki zagranicznej UE. Jak powiedziała Huebner, Polska będzie chciała ustalić plan działania i kalendarz polityki wschodniej Unii oraz stworzyć specjalny fundusz dla jej realizacji. Minister podkreśliła, że rozszerzenie nie powinno powodować nowych podziałów w Europie.

Przypomniała, że już w 1998 r. ówczesny minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek, rozpoczynając negocjacje z Unią, mówił o wschodnim wymiarze jej polityki zagranicznej.

Polityka nowego sąsiedztwa dotyczyć będzie przede wszystkim Rosji, Ukrainy, Białorusi i Mołdawii. Te kraje obejmie obowiązek wizowy, który Polska - zgodnie z układami z Schengen - wprowadzi od 1 lipca tego roku. Ukraina zdecydowała się nie wprowadzać wiz dla obywateli polskich. W zamian za to Polska wprowadzi bezpłatne wizy dla obywateli ukraińskich.

Zdaniem Huebner, polityka Unii w stosunku do tych krajów powinna koncentrować się na wspieraniu rozwoju demokracji oraz wzrostu gospodarczego. Rozwój gospodarczy tych krajów spowoduje zmniejszenie problemów dla krajów UE; zmniejszy migrację, przemyt, przestępczość zorganizowaną.

Według minister, również wzrost gospodarczy w Polsce po przystąpieniu do Unii będzie sprzyjał rozwojowi gospodarczemu naszych wschodnich sąsiadów.

Huebner przypomniała, że 11 marca Komisja Europejska wydała komunikat na temat polityki wschodniej Unii. Zakłada się w nim jej długofalowość. Komisja zbada też stan gotowości Chorwacji, która wystąpiła z wnioskiem o członkostwo w Unii Europejskiej. Do 2007 r. członkostwo w Unii prawdopodobnie uzyskają Bułgaria i Rumunia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)