Trwa ładowanie...
d1oj0bo

Polityczne przesłanie z Watykanu. Papież podkreśla wartość różnorodności

Centralnym tematem papieskiego orędzia na święta Bożego Narodzenia były stosunki międzyludzkie, globalne kryzysy i wojny. Komentatorzy nazwali jego słowa politycznym przesłaniem, podkreślając słowa o bogactwie, które wynika z różnic.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Franciszek: nasze różnice nie są stratą ani zagrożeniem, ale bogactwem
Franciszek: nasze różnice nie są stratą ani zagrożeniem, ale bogactwem (East News)
d1oj0bo

Pierwszym tematem orędzia na święta Bożego Narodzenia, wygłoszonego z balkonu Bazyliki św. Piotra w Rzymie, było braterstwo.

- Dlatego moje życzenie dobrych Świąt Bożego Narodzenia są życzeniami braterstwa. Braterstwa między ludźmi każdego narodu i kultury. Braterstwa między ludźmi różnych idei, ale zdolnych do wzajemnego szacunku i słuchania drugiego - mówił papież Franciszek.

- Braterstwa między ludźmi różnych religii. Jezus przyszedł, aby objawić oblicze Boga wszystkim, którzy go szukają - podkreślił.

d1oj0bo

- Nasze różnice nie są stratą ani zagrożeniem, ale bogactwem - powiedział w świątecznym orędziu.

Nawiązując do narodzin Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela, niosącego chrześcijanom pokój, Ojciec Święty domagał się jeszcze intensywniejszych zabiegów na rzecz rozwiązania konfliktów szczególnie na Bliskim Wschodzie.

- Izraelczycy i Palestyńczycy powinni znów podjąć dialog, by zakończyć konflikt trwający już od 70 lat, który "rozdziera kraj" - upominał papież Franciszek.

Jako zwierzchnik Kościoła katolickiego zaapelował do międzynarodowej społeczności o większe zaangażowanie na rzecz politycznego rozwiązania konfliktu syryjskiego. - Trzeba zakończyć podziały i realizację partykularnych interesów, aby syryjscy uchodźcy znów mogli powrócić do ojczyzny i mogli tam żyć w pokoju - mówił do tysięcy zebranych.

d1oj0bo

Pamięć o ofiarach wypędzeń

Nawiązując do regionów targanych konfliktami w Afryce, papież Franciszek przypomniał o milionach ludzi, którzy stamtąd uciekli lub zostali wypędzeni. Zaznaczył, że potrzebna jest im pomoc humanitarna i wsparcie w politycznych i społecznych procesach pojednania.

Papież Franciszek zachęcał także Północną i Południową Koreę, by dalej zabiegały o pojednanie i zbliżenie. Muszą one dojść do zgodnych rozwiązań, które zapewnią wszystkim postęp i pomyślność. Papież zaapelował także o przezwyciężenie politycznych konfliktów na Ukrainie, w Wenezueli i El Salvadorze.

Po orędziu papież odmówił ze zgromadzonymi na placu św. Piotra modlitwę "Anioł Pański" i udzielił apostolskiego błogosławieństwa "Urbi et Orbi". Na zakończenie złożył życzenia "dobrego i świętego Bożego Narodzenia".

kna/ma

Przeczytaj też:
Liczy się miłość, a nie majątek – upominał wiernych na pasterce papież Franciszek

d1oj0bo

Podziel się opinią

Share
d1oj0bo
d1oj0bo
Więcej tematów