Trwa ładowanie...
d1zqekr

Polityczne "konklawe" zakończy spór o TK? "Musi nastąpić przełamanie pewnej bariery"

• PiS wciąż nie opublikowało wyroku TK z 9 marca br.
• KW: osłabianie TK podważa demokrację i rządy prawa w Polsce
• Paweł Kukiz wyszedł z pomysłem zwołania politycznego "konklawe" ws. TK
• Piotr Apel dla WP: musi nastąpić przełamanie pewnej bariery
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polityczne "konklawe" zakończy spór o TK? "Musi nastąpić przełamanie pewnej bariery"
(PAP)
d1zqekr

W piątek Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału. Oceniła, że osłabianie efektywności Trybunału Konstytucyjnego podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce. Podkreśliła, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

Komisja wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK.

W opinii wielu ekspertów spór o TK przypomina węzeł gordyjski, który szkodzi zarówno wizerunkowi Polski na świecie, jak również wewnętrznej sytuacji naszego kraju. Jego rozwiązania nie należny natomiast szukać na gruncie prawnym, a politycznym. Dlatego posłowie ruchu Kukiz'15 zdecydowali się wyjść z projektem "konklawe", które miałoby doprowadzić do ostatecznego rozwiązania spornych kwestii.

d1zqekr

- Ten spór będzie trwał dopóki nie zmienimy zapisów w konstytucji. Jestem za opublikowaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego, ale pod warunkiem, że będzie to niejako w pakiecie z pomysłem na "konklawe", które znajdzie rozwiązanie tego sporu - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 Paweł Kukiz. Lider Kukiz'15 dodał, że miałoby ono trwać tak długo, aż politycy nie doszliby między sobą do porozumienia w sprawie zmian w Trybunale.

Ruch Kukiz'15 prowadzi obecnie zaawansowane, zakulisowe rozmowy z liderami wszystkich ugrupowań. Jak udało nam się dowiedzieć, opozycja nie odrzuca możliwości, by zasiąść do rozmów na temat rozwiązania sporu. Kluczowe w tej sytuacji jest jednak zachowanie PiS, które do tej pory zwleka z opublikowaniem wyroku TK. Wszyscy czekają na gest dobrej woli ze strony rządu, który stoi na stanowisku, że orzeczenie z 9 marca br. było jedynie "komunikatem części sędziów TK, podjętym w warunkach nieprzestrzegania ustawy regulującej procedury działania Trybunału Konstytucyjnego".

- Jesteśmy w kontakcie ze wszystkimi liderami ugrupowań i namawiamy ich, by zasiedli do wspólnych rozmów. Czy takie polityczne "konklawe" jest realne? Myślę, że tak, ale musi nastąpić przełamanie pewnej bariery. Ktoś musi pokazać, że można. Ze strony PiS jest dobra wola, PO też zapowiedziała, że jeżeli rząd opublikuje wyrok TK, to jest gotowa do spotkania. Zresztą nawet gdyby zabrakło jednego ugrupowania, to warto rozmawiać i szukać rozwiązania. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest zmiana konstytucji, która z pewnością zakończyłaby ten spór - mówi w rozmowie z WP Piotr Apel.

Poseł ruchu Kukiz'15 dodaje przy tym, że celem politycznego "konklawe", oprócz zakończenia sporu, byłoby również wypracowanie nowych rozwiązań, które w przyszłości zapobiegałyby występowaniu podobnych konfliktów. - Wszystkim nam zależy na sprawnie działającym, odpolitycznionym TK. Dlatego im szybciej dojdzie do spotkania liderów wszystkich partii, tym lepiej. To leży w interesie Polski - zakończył Apel.

d1zqekr

Podziel się opinią

Share
d1zqekr
d1zqekr
Więcej tematów