Trwa ładowanie...

Polityczna afera w Polskim Czerwonym Krzyżu. Pracownicy brali udział w kampanii wyborczej szefa PCK?

Pracownicy wrocławskiego Polskiego Czerwonego Krzyża opowiedzieli o tym, jak podczas kampanii samorządowej w 2014 r. w godzinach pracy pomagali swojemu szefowi i kandydatowi do sejmiku Jerzemu Gierczakowi w otrzymaniu upragnionej funkcji, roznosząc wyborcze ulotki. W kolejnym roku mieli w podobny sposób pomagać posłowi PiS Piotrowi Babiarzowi.

Share
Polityczna afera w Polskim Czerwonym Krzyżu. Pracownicy brali udział w kampanii wyborczej szefa PCK?Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d1n0ysh

- Głównie wrzucało się do skrzynek. Robiłem to ja z kolegą - mówi w rozmowie z "Gazetą Wrocławską" jeden z pracowników PCK. Roznoszenie ulotek miało trwać ok. dwa tygodnie w godzinach pracy. Dwie osoby były wiezione do miejscowości w powiecie dzierżoniowskim, gdzie kandydował Jerzy Gierczak.

ZOBACZ TEŻ: Prawo i Sprawiedliwość i duże pieniądze

Pracownicy PCK wzięli też udział w konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w tym samym powiecie.

d1n0ysh

- Znalazłem w internecie zdjęcia z tej konwencji. Był 24 października 2014 r. Nas na tych zdjęciach nie ma. Pamiętam, że to było w domu kultury. My staliśmy przed wejściem i wychodzącym z tej konwencji ludziom wręczaliśmy ulotki Jerzego Gierczaka. To były m.in. takie kalendarzyki. Jeden mam do dziś - usłyszała od pracownika gazeta.

Odpierają zarzuty

W niedzielę, relacjonuje Arkadiusz Hutor z PCK, pracownicy stali przed kościołem. Według zapytanego o sprawę szefa PCK, Hutor był po prostu wolonatariuszem i pracował tylko w niedzielę. - Arek w swoim czasie był bardzo zapatrzony w Gierczaka, bo ten dał mu pracę i dach nad głową - stwierdził były pracownik Czerwonego Krzyża.

- Jeżeli tak było, to jest to niedopuszczalna praktyka - komentuje sprawę wiceprezes PiS Adam Lipiński. Poseł zapowiada "ostrą reakcję", jeśli zarzuty się potwierdzą.

Gierczak został zawieszony w prawach członka PiS oraz w klubie wojewódzkich radnych Prawa i Sprawiedliwości.

d1n0ysh

Dwaj pracownicy PCK opowiedzieli również o tym, jak przez jeden dzień roznosili ulotki wyborcze kandydaującego w 2015 r. do Sejmu Piotra Babiarza. - Totalna bzdura - zaprzeczył w rozmowie z "Gazetą Wrocławską" polityk, który - zanim został posłem - pracował w PCK, a od roku jest członkiem Zarządu Wojewódzkiego PCK.

Afera zatacza szerszy krąg

Nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem wrocławskiego PCK miało być więcej. Gazeta opisuje, jak z kasy Czerwonego Krzyża "wyciekały pieniądze" i ma z tym bezpośredni związek firma założona na nazwisko Arkadiusza Hutora.

Obecnie sprawa jest wyjaśniania przez prokuraturę, do której żłożono kilka zawiadomień o przestępstwie z Zarządu Głównego PCK oraz od prezesa zarządu Wojewódzkiego Rafała Holanowskiego - Kwestia uczciwości musi być nadrzędna - skomentowała sprawę w rozmowie z gazetą Anna Zalewska.

O dolnośląskim PCK było głośno już w 2003 r. m.in. przez ogromne zadłużenie placówki i niejasną etycznie sytuację w jej władzach.

W 2009 r. Jerzy Gierczak, zasiadający w tym czasie we władzach Południowo-Zachodniego SKOK-u, złożył doniesienie do prokuratury o aferze finansowej, przez którą Kasa była narażona na stratę 12 mln zł.

Źródło: gazetawroclawska.pl

d1n0ysh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n0ysh
d1n0ysh
Więcej tematów