Tak żegnają Benedykta XVI. Poruszające wpisy polskich polityków
W wieku 95 lat zmarł w sobotę rano emerytowany papież Benedykt XVI. Na informację o śmierci biskupa Rzymu zareagowało wielu polskich polityków. "Kościół katolicki poniósł dziś wielką stratę, lecz intelektualna spuścizna Benedykta XVI pozostanie w nim żywa na zawsze" - napisał premier Mateusz Morawiecki. Głos zabrał już także prezydent Andrzej Duda.
Benedykt XVI zmarł w sobotę dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich, w którym mieszkał od swojej historycznej rezygnacji w 2013 roku.
O pogorszeniu stanu zdrowia Josepha Ratzingera poinformował w środę papież Franciszek. Jak wyjaśniał podczas audiencji generalnej w Watykanie, jego poprzednik jest "bardzo chory". Następnie Franciszek udał się do niego z wizytą.
Przez dwa następne dni Watykan informował o stabilnym, ale ciężkim stanie emerytowanego papieża. Watykan poinformował, że ciało Benedykta XVI będzie wystawione w bazylice Świętego Piotra począwszy od 2 stycznia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Politycy żegnają Benedykta XVI. Poruszające słowa
Na śmierć Benedykta XVI natychmiast zareagował szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. "Do domu Ojca odszedł Papież Benedykt XVI. 265 z kolei następca Św. Piotra, wielki myśliciel katolicki, autor wybitnych dzieł teologiczno-filozoficznych, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i dziekan Kolegium Kardynalskiego" - napisał premier na Facebooku.
Przypomniał, że jako arcybiskup i kardynał Joseph Ratzinger kilkukrotnie odwiedził Polskę, a jako papież - odbył pielgrzymkę do naszego kraju w 2006 roku. "Kościół katolicki poniósł dziś wielką stratę, lecz intelektualna spuścizna Benedykta XVI pozostanie w nim żywa na zawsze. Niech spoczywa w pokoju" - oświadczył premier.
"Papież Benedykt XVI odszedł do Domu Ojca. Świat utracił dziś jednego z najwybitniejszych teologów XX i XXI wieku, bliskiego współpracownika św. Jana Pawła II. Jego życie, dzieła i posługa duszpasterska to drogowskaz wśród wielu krętych i zwodniczych dróg współczesności. R.I.P" - przekazał prezydent Andrzej Duda.
Głos zabrał też szef MSZ Zbigniew Rau. "Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci jego świątobliwości papieża Benedykta XVI. W trakcie pontyfikatu Jana Pawła II wielokrotnie odwiedzał Polskę, do której powrócił w trakcie swojej pielgrzymki w roku 2006. Podziwiał i szanował wiarę Polaków" - podkreślił minister spraw zagranicznych.
Papieża pożegnała także minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. "Z ogromnym smutkiem przyjęłam informację o śmierci emerytowanego papieża Benedykta XVI. Był to człowiek ogromnej wiary i miłości do bliźniego, który swoim nauczaniem pokazywał istotę bycia chrześcijaninem" - napisała szefowa MRiPS.
"Wybitny myśliciel, teolog i polityk"
Informację o odejściu Benedykta XVI skomentował również senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski.
"Papież - senior, następca Jana Pawła II, pierwszy, który od 700 lat złożył rezygnację z pełnionego urzędu, przechodząc na emeryturę. Z czego zapamiętamy Josepha Ratzingera? Że był Papieżem intelektualistą i teologiem ważącym każde wypowiadane słowo. R.I.P" - czytamy we wpisie parlamentarzysty.
"Papież Benedykt XVI był wielkim świadkiem XX wieku, wybitnym myślicielem, teologiem i politykiem na światową skalę. Jego dzieło pozostaje częścią także naszej, polskiej historii ostatnich stu lat. RIP" - napisał natomiast poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal.
"Bardzo szanował Polskę i Polaków"
Wpis na Twitterze opublikował też lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.
"Zmarł papież Benedykt XVI. Następca i kontynuator myśli świętego Jana Pawła II. Wybitny teolog, myśliciel, dla którego niezwykle ważne było dobro każdego człowieka. Niech spoczywa w pokoju" - oświadczył polityk opozycji.
"Pamiętamy, jak dzielnie bronił naszej świętej wiary katolickiej oraz jak bardzo szanował Polskę i Polaków. Dziękujemy za to. Módl się za nami w Niebie!" - napisał z kolei Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.
Głos zabrał także poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski.
Źródło: WP Wiadomości/Twitter