PolskaPolitycy niechętni wykrywaczowi kłamstw

Politycy niechętni wykrywaczowi kłamstw

Tylko siedmioro parlamentarzystów zgodziło
się dotychczas odpowiadać na pytania internautów w obecności
wykrywacza kłamstw. Imienne zaproszenia do udziału w debacie
przesłano wszystkim posłom i senatorom; mogą się oni zgłaszać
tylko do północy z poniedziałku na wtorek - poinformował organizator akcji, Piotr Gryczon z Centrum Projektów Obywatelskich.

Według niego, udział w przedsięwzięciu zapowiedzieli do tej pory: wicemarszałek Senatu Kazimierz Kutz; senator Andrzej Wielowieyski (Demokraci.pl); poseł Stanisław Dulias (niezrz.); posłanka Agnieszka Pasternak (SdPl); poseł Andrzej Brachmański (SLD); poseł Jan Rzymełka (PO) i poseł Andrzej Gawłowski (SLD).

Gryczon ma żal do polityków, że tak nielicznie zgodzili się na udział w akcji Centrum Projektów Obywatelskich. Uważa, że należy zapytać polityków dlaczego w taki sposób traktują społeczeństwo obywatelskie. Czy się nas boją, czy mają coś do ukrycia, czy po prostu są wakacje, jest ciepło i im się nie chce? - pytał.

Według niego, Centrum chce przeprowadzić akcję pod koniec sierpnia - jednego dnia mają się odbyć półgodzinne debaty z udziałem poszczególnych polityków. Politycy, w obecności wykrywacza kłamstw - urządzenia, które bada natężenie głosu - mają odpowiadać na pytania zadawane przez internet i sms-y.

Gryczon dodał, że Centrum pilnie poszukuje portalu internetowego, który będzie chciał transmitować to spotkanie.

Tłumaczył, że celem przedsięwzięcia jest poprawa jakości debaty publicznej w Polsce. Obecnie debata publiczna toczy się pomiędzy politykami, natomiast obywatele są do niej bardzo słabo włączeni - argumentował. Stwarzamy narzędzie, które umożliwi obywatelom kontakt z politykami. Dodatkowo wprowadzamy element wykrywacza kłamstw, bo ludzie nie mają zaufania do tego co mówią politycy, po prostu im nie wierzą - podkreślił.

Według informacji ze strony internetowej Centrum Projektów Obywatelskich jest "niezależną, apolityczną, nie nastawioną na zysk" organizacją pozarządową. Zajmuje się "tworzeniem przestrzeni dla zmiany społecznej zwiększającej uczestnictwo obywateli w demokratycznym państwie prawa". Centrum powstało w 2003 roku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)