Trwa ładowanie...

Policja złapała "największego bankowego cyberprzestępcę". Jego grupa ukradła 1,2 mld dolarów

Po czterech latach śledztwa zatrzymano Denisa K., który kierował grupą cyberterrorystów. Przestępcy mieli okraść 100 banków w 40 krajach przy użyciu złośliwego oprogramowania.

Policja złapała "największego bankowego cyberprzestępcę". Jego grupa ukradła 1,2 mld dolarówŹródło: East News, fot: Reporters/STG/REPORTER
d2qw8sw
d2qw8sw

O zatrzymaniu ukraińskiego hakera poinformował Interpol. Denisa K. ujęła hiszpańska policja, jednak nad rozpracowaniem hakera pracowały także m.in. FBI oraz służby z Rumunii, Białorusi i Tajwanu. W śledztwie pomagały również największe firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem.

Grupa hakerów współpracowała z rosyjską mafią, a następnie związała się z mołdawskimi grupami przestępczymi. Przestępcy zyskiwali dostęp do systemów dzięki mailom ze złośliwym oprogramowaniem rozsyłanym do pracowników banków. Jednym ze sposobów "wypłacania" skradzionych pieniędzy było zaprogramowanie bankomatów, by te zdalnie, o określonej godzinie wydawały pieniądze. W umówionym miejscu odbierali je współpracownicy szajki.

Cyberprzestępcy prali pieniądze inwestując w kryptowaluty. Zdobyte środki inwestowali w luksusowe nieruchomości i samochody. Co ciekawe, członkowie gangu nie znali się osobiście i komunikowali się jedynie za pośrednictwem internetu. Jak twierdzi inspektor Carlos Yuste z hiszpańskiej policji, aresztowanie Denisa K. znacznie ograniczy możliwości grupy hakerów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Dzieci w szkole protestują. Chcą "Harry'ego Pottera"

d2qw8sw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qw8sw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj