ŚwiatPolicja palestyńska przejęła Betlejem

Policja palestyńska przejęła Betlejem


Policja palestyńska przejęła w środę, tuż przed godziną 16.00 (15.00 czasu polskiego), od Izraelczyków kontrolę nad Betlejem na Zachodnim
Brzegu Jordanu - poinformowali wysłannicy agencji AFP i Reutera.

Policja palestyńska przejęła Betlejem
Źródło zdjęć: © AFP

02.07.2003 | aktual.: 02.07.2003 15:45

Izraelskie transportery opancerzone i inne pojazdy wojskowe opuściły w środę Betlejem, zgodnie z porozumieniem, przewidującym przekazanie kontroli nad miastem władzom Autonomii Palestyńskiej.

Już we wtorek z miasta zaczęły wyjeżdżać kolumny wojskowe. W nocy z wtorku na środę opróżniane były dwie izraelskie bazy, znajdujące się tuż pod Betlejem.

W ostatnich latach Izrael kilkakrotnie zajmował Betlejem. W kwietniu zeszłego roku przez miesiąc oblegał Bazylikę Bożego Narodzenia, w której ukryło się dwustu bojowników palestyńskich. Wojsko po raz kolejny weszło do miasta po zamachu bombowym w Jerozolimie 21 listopada, dokonanym przez Palestyńczyka, pochodzącego z Betlejem.

We wtorek porozumienie w sprawie wyprowadzenia armii z miasta było omawiane na spotkaniu przedstawicieli służb bezpieczeństwa obu stron. W oświadczeniu, opublikowanym w nocy przez dowództwo izraelskie, podano, iż uzgodniono kwestię pozostawienia pod jurysdykcją i ochroną Izraela osiedli żydowskich we wsiach, położonych tuż pod miastem. Palestyńczycy zobowiązali się do zapewnienia bezpieczeństwa na terenach, przechodzących pod ich kontrolę.

Podobną formułę zastosowano w Strefie Gazy, z której wojsko izraelskie wyszło w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Po Betlejem Izraelczycy prawdopodobnie będą sukcesywnie przekazywać pod zarząd Autonomii tereny, zajęte w latach intifady - trwającego od września 2000 roku powstania palestyńskiego. Informację tę potwierdził we wtorek wieczorem premier Autonomii, Mahmud Abbas. Tuż po spotkaniu z szefem izraelskiego rządu Arielem Szaronem, palestyński premier powiedział, że po przejęciu Gazy i Betlejem "nastąpią dalsze wycofania armii z pozostałych miast i osiedli oraz obozów dla uchodźców palestyńskich na Zachodnim Brzegu Jordanu".

Szaron i Abbas rozmawiali we wtorek już po raz trzeci w ciągu ostatnich sześciu tygodni - pierwszy raz jednak wystąpili wspólnie na konferencji prasowej.

Do rozmowy Szarona z Abbasem doszło w dwa dni po ogłoszeniu warunkowego rozejmu przez główne radykalne ugrupowania palestyńskie, ale także kilkanaście godzin po pierwszych incydentach, naruszających to zobowiązanie.

Palestyński premier wyraził nadzieję, że jego spotkanie z Szaronem "doprowadzi bardzo szybko do realizacji mapy drogowej", czyli popieranego przez USA planu pokojowego, przewidującego państwowość palestyńską w 2005 roku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)