Trwa ładowanie...

Poleciał dalej czy zawrócił? Wojsko podjęło decyzję ws. rosyjskiego drona

Żołnierze nadal szukają, jak się przypuszcza, rosyjskiego drona, który wleciał w poniedziałek na teren Polski. W akcji bierze udział 260 mundurowych. Dowódca podjął decyzję, kiedy nastąpi koniec poszukiwań.

Wojsko nadal szuka obiektu powietrznego, który wleciał na teren PolskiWojsko nadal szuka obiektu powietrznego, który wleciał na teren PolskiŹródło: Licencjodawca, fot: Jakub Kami�ski
d1hmgxm
d1hmgxm

Poszukiwania rosyjskiego obiektu powietrznego w Lubelskiem

Ponad 260 żołnierzy ponownie rozpoczęło w piątek rano poszukiwania rosyjskiego obiektu powietrznego, który wleciał na terytorium Polski i zniknął z radarów w rejonie gm. Tyszowce w województwie lubelskim. Operacja potrwa do poniedziałku.

Zaangażowanie sił zbrojnych i współpraca z PZŁ

Rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, ppłk Jacek Goryszewski, powiedział PAP, że rejon poszukiwań w piątek obejmuje teren na zachód od Wolicy Śniatyckiej oraz na wschód od Jarosławca, Mocówki, Łabuń i Wólki Łabuńskiej (powiat zamojski).

W działaniach - jak uzupełnił rzecznik DORSZ - bierze udział ok. 260 żołnierzy z 19. Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej i 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wspieranych przez ok. 30 członków Polskiego Związku Łowieckiego. Używają oni bezzałogowych statków powietrznych typu FlyEye.

d1hmgxm

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Weszli do porzuconych bunkrów Rosjan. Pokazali, co zastali pod Kurskiem

Przeprowadzone działania poszukiwawcze

Od poniedziałku do czwartku żołnierze WOT, wspierani przez pododdziały konne i bezzałogowy statek powietrzny, przeszukali obszar o powierzchni 78 kilometrów kwadratowych (7,8 tys. hektarów).

Decyzja Dowódcy Operacyjnego RSZ

W czwartek Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. Maciej Klisz, poinformował, że cały obszar prawdopodobnego upadku obiektu przeszukano za pomocą wojskowych śmigłowców, co skłoniło go do zawieszenia dalszych poszukiwań z ich wykorzystaniem. Dowódca postanowił jednak, że poszukiwania naziemne będą kontynuowane do 2 września.

Detale trajektorii lotu tajemniczego obiektu

Prawdopodobnie bezpilotowy statek powietrzny przekroczył granicę Polski w poniedziałek o godz. 6.43, lecąc na wysokości ukraińskiego miasta Czerwonogród. Obiekt zniknął z radarów w rejonie gminy Tyszowce, na południe od Hrubieszowa.

d1hmgxm

Możliwe scenariusze zdarzeń

Rzecznik DORSZ dodał, że trajektoria lotu, prędkość oraz wysokość obiektu sugerują, że był to prawdopodobnie bezzałogowy statek powietrzny typu Shahed, jakiego Rosjanie używają w atakach na Ukrainę. Wojsko nie wyklucza, że obiekt mógł nie spaść na terenie Polski, lecz polecieć dalej lub zawrócić, co mogło umknąć radarom.

Kontekst niedawnych rosyjskich ataków

W nocy z niedzieli na poniedziałek Rosja przeprowadziła zmasowany atak rakietowy na piętnaście obwodów Ukrainy. Eksplozje były słyszalne w obwodzie lwowskim oraz w Łucku, oddalonym godzinę drogi od granicy z Polską, gdzie uszkodzono budynek mieszkalny. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w mediach społecznościowych, że Rosja wystrzeliła ponad sto rakiet różnych typów i około 100 dronów-kamikadze Shahed.

d1hmgxm

Naruszenia polskiego terytorium przez rosyjskie pociski

Od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r., rakiety kilkukrotnie naruszyły polską przestrzeń powietrzną. W listopadzie 2022 r. pocisk spadł we wsi Przewodów w woj. lubelskim, zabijając dwie osoby. W grudniu 2022 r. rakieta Ch-55 spadła w lesie nieopodal Bydgoszczy, a jej szczątki odnaleziono w kwietniu 2023 r. Kilkukrotnie również pociski przelatywały przez polską przestrzeń powietrzną przy granicy z Ukrainą, nie spadając jednak na terytorium Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1hmgxm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli. Dlatego, w poczuciu odpowiedzialności za ochronę przed dezinformacją, zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1hmgxm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj