PolskaPolak w tarapatach w Egipcie? Oto, co radzi MSZ

Polak w tarapatach w Egipcie? Oto, co radzi MSZ

Od kilku dni cała Polska żyje sprawą śmierci Magdaleny Żuk. Polka pojechała na wakacje do Egiptu i zginęła w tajemniczych okolicznościach. Oficjalna wersja wydarzeń mówi o samobójstwie, jednak wokół sprawy narasta coraz więcej niewiadomych. Pojawia się pytanie, czy podróżując do Egiptu Polacy mogą czuć się bezpiecznie? Sprawdziliśmy, co w tej sprawie ma do powiedzenia polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Polak w tarapatach w Egipcie? Oto, co radzi MSZ
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szymański

09.05.2017 | aktual.: 09.05.2017 19:18

- W związku z wprowadzonym 10 kwietnia 2017 r. stanem wyjątkowym na terytorium całego kraju oraz utrzymującym się zagrożeniem zamachami terrorystycznymi, które mogą być kierowane także przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych odradza podróże do Egiptu – z wyłączeniem wyjazdów grupowych do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym (Hurghada, El-Gouna, Safaga, Marsa Alam) oraz Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj - taki komunikat widnieje na stronie Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Kairze.

O ile informacja ta może przydać się osobom, które planują wyjazd do Egiptu, o tyle jest niemal bezwartościowa dla Polaków, którzy są już na miejscu. Nie ma w niej mowy o tym, co należy zrobić, kiedy osoba wpadnie w tarapaty. Po przejściu do zakładki Kontakt można jednak znaleźć odsyłacz do dokumentu, w którym służby tłumaczą, jak postępować w przypadku konkretnych kłopotów.

Obraz
© MSZ

Problem w tym, że strona nie działa...

Obraz
© MSZ

Informacje o tym, jak zabezpieczyć się na wypadek podróży do Egiptu można znaleźć w zakładce Informacje Konsularne. Dotyczą one m.in. poszukiwania osób zaginionych oraz zagrożeń ze strony najczęściej występujących w kraju chorób.

Każda polska placówka zagraniczna obsługuje w trybie w trybie całodobowym telefon alarmowy, na który obywatele polscy mogą zgłaszać nagłe sytuacje wymagające interwencji konsula (zgony, aresztowania, wypadki). Numer telefonu alarmowego dostępny jest na stronach internetowych placówek oraz w poradniku Polak za Granicą i aplikacji iPolak. Każdy polski obywatel przebywający za granicą i znajdujący się w nagłej sytuacji losowej może zwrócić się do konsula z prośbą o pomoc konsularną.

Informacje o zagrożeniach w różnych rejonach świata można także śledzić na profilu @PolakzaGranica na Twitterze. Informacje o tym, jak przygotować się do zagranicznej podróży znaleźć można również w zakładce Bezpieczne wakacje na portalu MSZ.

Zobacz także
Komentarze (30)