Trwa ładowanie...

Polak w śpiączce w Anglii. MSZ chce mu nadać status dyplomatyczny

Sparaliżowany Polak, który od listopada przebywa w śpiączce, może zostać odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W sprawę zaangażowała się Klinika "Budzik", Episkopat, a teraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Polak w śpiączce w Anglii. W sprawę zaangażował się szef MSZ Zbigniew RauPolak w śpiączce w Anglii. W sprawę zaangażował się szef MSZ Zbigniew RauŹródło: East News, fot: MTI, Associated Press, East News
d4c240o
d4c240o

R.S. (dane osobowe nie mogą być publikowane ze względu na dobro rodziny) to mężczyzna w średnim wieku. Polak od kilkunastu lat mieszka na Wyspach. Na początku listopada serce mężczyzny zatrzymało się na 45 minut - według lekarzy w następstwie zdarzenia doszło do "poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu". Żona R.S. oraz dzieci udzieliły zgodę na odłączenie męża od aparatury podtrzymującej życie. W związku z tym szpital w Plymouth wystąpił do brytyjskiego sądu ze stosownym wnioskiem, który potwierdził także Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Przeciwna takiej decyzji jest część rodziny R.S. - matka i siostra mieszkające w Polsce oraz przebywające na Wyspach druga siostra mężczyzny i jego siostrzenica. W sprawę włączył się w środę minister spraw zagranicznych.

"W odniesieniu do sprawy obywatela polskiego, przebywającego w szpitalu w Plymouth w Wielkiej Brytanii informuję, że podejmuję wszelkie możliwe działania, aby został mu nadany status dyplomatyczny" - napisał na Twitterze Zbigniew Rau. Wcześniej resort dyplomacji przekonywał, że "podjęto wszelkie możliwe działania na poziomie politycznym, prawnym i konsularnym".

Szczepienia na COVID-19. Jasne stanowisko Krzysztofa Bosaka

Również polski Episkopat liczy, że sparaliżowanego Polaka uda się sprowadzić do kraju. W swoim liście arcybiskup Stanisław Gądecki podkreślił, że sposób pozbawienia Polaka życia jest wyjątkowo niehumanitarny. - Władze naszego kraju zapewniły, że pokryją koszty leczenia i transportu. Sąd brytyjski nie wyraża zgody na transport chorego, ponieważ podróż może zagrażać jego życiu - dodaje przewodniczący KEP.

d4c240o

Jednocześnie Klinika "Budzik" jest gotowa, aby przyjąć Polaka przebywającego w szpitalu w Plymouth. - Nie ma problemu z przewiezieniem pacjenta do nas. Nie jest pod respiratorem, nie wymaga podtrzymywania życia w sposób nadzwyczaj sztuczny - komentował w Interii prof. Wojciech Maksymowicz, poseł Porozumienia i członek rady nadzorczej kliniki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4c240o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c240o
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj