Trwa ładowanie...
d1341gu

Polak i Włoch otrzymali dyplomy doktora honoris causa

Profesorowie: Antonio Savini z Uniwersytetu w
Pawii oraz Michał Jabłoński z Politechniki Łódzkiej odebrali w
środę dyplomy doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej.

Share
d1341gu

Włoski profesor Antonio Savini jest specjalistą w zakresie projektowania urządzeń elektrycznych i magnetycznych. Autorem lub współautorem prawie 200 prac naukowych. Wiele z nich powstało we współpracy z Politechniką Łódzką.

Przez 12 lat był kierownikiem Wydziału Inżynierii Elektrycznej swej uczelni, a od ośmiu lat jest jej prorektorem. Jest też przewodniczącym Stowarzyszenia Historycznych Uniwersytetów Europy z siedzibą w Brukseli.

Był promotorem umowy o współpracy Uniwersytetu w Pawii z Politechniką Łódzką, przekształconej następnie we wspólną umowę z Uniwersytetami Strathclyde w Szkocji i Monash w Australii.

W 1993 roku ówczesny prezydent RP Lech Wałęsa nadał profesorowi Saviniemu Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

d1341gu

Profesor Michał Jabłoński jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Łódzkiej, ale studia rozpoczął jeszcze w okupowanej Warszawie. Od 1945 r. do dziś związany z łódzką uczelnią. Jest specjalistą w dziedzinie transformatorów specjalnych.

Napisał około 100 prac naukowych oraz ekspertyz dla przemysłu. Uczestniczył m.in. przy projektowaniu i rozruchu Fabryki Transformatorów ELTA (obecnie ABB ELTA) oraz Zakładu Transformatorów Instytutu Energetyki w Łodzi.

Pracował na uniwersytetach w USA, Sri-Lance i Egipcie. W 1990 roku otrzymał nagrodę naukową miasta Łodzi. (iza)

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d1341gu

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1341gu
d1341gu
Więcej tematów