Polacy złożyli hołd ofiarom agresji ZSRR na Polskę
(PAP/Radek Pietruszka)
W poniedziałek po południu przed pomnikiem "Pomordowanym i Poległym na Wschodzie" w Warszawie odbyły się centralne uroczystości w 62. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.
17.09.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nie powinniśmy zapominać, jak wiele kosztowała nas wolność, dlatego musimy strzec jej w sposób nadzwyczajny. To także wyzwanie wynikające z ostatnich dni. Musimy być solidarni, ale musimy być także rozważni, musimy być odważni, ale musimy liczyć się ze wszystkim, co może zagrażać naszemu krajowi. Najważniejsze jest bezpieczeństwo nasze i naszych obywateli - powiedział premier Jerzy Buzek.
W uroczystościach uczestniczył prymas Polski kardynał Józef Glemp, kombatanci i mieszkańcy stolicy.
O godz. 18 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego została odprawiona msza święta w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie.
Pomordowanym oddawano w poniedziałek hołd w różnych miejscach Polski. Przed pomnikiem "Pomordowanym i Poległym na Wschodzie" w Warszawie wielu warszawiaków zapaliło znicze i złożyło wieńce. Dzisiaj jest przecież 17 września. Należy przyjść złożyć kwiaty, zapalić znicze i pomodlić się za ludzi, którzy zginęli na wschodzie - powiedział starszy warszawiak stojący pod pomnikiem. Pod pomnikiem złożono wiele kwiatów, palą się dziesiątki zniczy.
Chcemy, aby ta zbrodnia nie została zapomniana. Przyprowadzajmy tu młodych, aby z tych tragicznych wydarzeń uczyli się naszej historii - powiedziała emerytowana nauczycielka.
Przychodzę tu regularnie co roku. Musimy pamiętać. Sowieci zamordowali naszą przyszłość mordując tych ludzi. Do dziś za to pokutujemy. Jestem za młody, żeby to pamiętać, ale historia wyraźnie o tym mówi - powiedział młody mężczyzna.
Wieńce i kwiaty złożyli przed Pomnikiem Obrońców Lublina i na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza przedstawiciele wojewódzkich i miejskich władz administracyjnych oraz samorządowych, kombatanci, młodzież i żołnierze. W kościele pw. św. Franciszka odprawiona została msza św. w intencji poległych.
Zawsze trzeba pamiętać o cenie niepodległości i o wielkim zbiorowym obowiązku jakim jest niepodległość - powiedział wojewoda lubelski Waldemar Dudziak.
Patriotyczne uroczystości odbyły się także przy Grobie Katyńskim na Cmentarzu Wojennym w Przemyślu. Ich kulminacyjnym punktem było odsłonięcie i poświęcenie tablicy ku czci pomordowanych na Wschodzie, ufundowanej przez Urząd Miejski oraz Przemyskie Koło Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia. Odbył się apel poległych, a delegacje m.in. kombatantów, młodzieży, wojska, policji i zakładów pracy złożyły na Grobie Katyńskim wieńce i wiązanki kwiatów.
17 września 1939 roku, Armia Czerwona przekroczyła granice Polski. Była to realizacja zawartego wcześniej układu ZSRR z III Rzeszą zwanego Paktem Ribbentrop-Mołotow o wspólnym uderzeniu i podziale Polski. (aka)