Trwa ładowanie...

Polacy zdobyli Puchar Gordona Bennetta

Polska załoga, w składzie Mateusz Rękas i Jacek Bogdański, zwyciężyła w Pucharze Gordona Bennetta (mistrzostwach świata FAI balonów gazowych na długim dystansie). Tradycja tych prestiżowych zawodów sięga 1906 r.
Share
Polska załoga w składzie Mateusz Rękas i Jacek Bogdański zwyciężyła w Pucharze Gordona Bennetta
Polska załoga w składzie Mateusz Rękas i Jacek Bogdański zwyciężyła w Pucharze Gordona BennettaŹródło: PAP
d3xyh6o

W tegorocznej edycji Pucharu Gordona Bennetta wystartowało 20 załóg z całego świata. Polacy, w składzie: Mateusz Rękas i Jacek Bogdański, przelecieli ponad 1145 km- startując z Berna (w Szwajcarii) i lądując w okolicach Ostródy zapewnili sobie zwycięstwo w zawodach. Na czwartym miejscu sklasyfikowała się druga polska załoga: Krzysztof Zapart i Krzysztof Borkowski.

Puchar Gordona Bennetta- historia

Puchar Gordona Bennetta, inaczej nazywany Międzynarodowymi Zawodami Balonów Wolnych, po raz pierwszy został zorganizowany przez Jamesa Gordona Bennetta amerykańskiego milionera, wydawcę i entuzjastę sportów ekstremalnych w 1906 r. w Paryżu. Historycznym zwycięzcą pierwszych zawodów został Amerykanin Frank Purdy Lahm, który wraz z Henrym Hersey’em przelecieli 641 km do północno-wschodniego wybrzeża Anglii. Najczęstszym zdobywcą Puchar był Francuz Vincent Leÿs, który po zwycięstwo sięgał dziewięciokrotnie (po raz ostatni w 2017 r.).

d3xyh6o

Polskie załogi w Pucharze Gordona Bennetta

Polskie załogi 6-krotnie zwyciężały w Pucharze Gordona Bennetta. Po raz pierwszy dokonali tego Franciszek Hynek i Zbigniew Burzyński w 1933 r. w Chicago. Tegoroczne zwycięstwo polskich pilotów balonowych Mateusza Rękasa i Jacka Bogdańskiego było triumfem po 35 latach przerwy. W pierwszych zawodach po II wojnie światowej w 1983 r. wygrali Stefan Makné i Ireneusz Cieślak.

Kolejna edycja Pucharu Gordona Bennetta zostanie rozegrana w Polsce.

d3xyh6o

Podziel się opinią

Share
d3xyh6o
d3xyh6o
Więcej tematów