Trwa ładowanie...
d3fcn3o

Polacy zapłacą za brak solidarności w kwestii uchodźców. Niemcy znalazły sposób

Niemcy chcą zwiększyć swoje wpłaty do budżetu UE, uzależniają jednak pomoc od przestrzegania praworządności i zgody na przyjmowanie uchodźców. Stracić mogą przede wszystkim Polska i Węgry.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rozmowa o finansach odbędzie się na szczycie UE 23 lutego
Rozmowa o finansach odbędzie się na szczycie UE 23 lutego (Wikimedia Commons CC BY-SA)
d3fcn3o

"Sueddeutsche Zeitung" ostrzega, że Polacy i Węgrzy zapłacą utratą unijnych funduszy za swoją postawę w kryzysie migracyjnym. Niemiecka gazeta zwraca uwagę na wielką dziurę w przyszłym budżecie spowodowaną wyjściem z Unii jednego z największych płatników - Wielkiej Brytanii. Oznaczać to będzie stratę od 10 do 13 mld euro rocznie.

Szefowie państw i rządów są zdecydowani, by zwiększyć wydatki na ochronę granic zewnętrznych, walkę z terroryzmem i obronność. "To ciężki cios dla europejskiego mechanizmu redystrybucji środków" - podkreśla autor Alexander Muehlauer zaznaczając, że pierwsza rozmowa o finansach odbędzie się na szczycie UE 23 lutego.

Niemcy wpłacą więcej do budżetu UE

"SZ" przypomina, że Berlin sygnalizował już wcześniej gotowość do zwiększenia swojego wkładu do unijnego budżetu. Nie sprecyzował jednak, jak wysoka miałaby być ta kwota. Inne kraje, przede wszystkim Szwecja, Dania, Austria i Holandia nastawione są raczej krytycznie do "nowej niemieckiej szczodrości".

d3fcn3o

Niemcy zamierzają przekonać sceptyków, jednak decydenci w Berlinie zadają sobie pytanie, dlaczego Unia ma wspierać Polskę. "Narodowo-konserwatywny rząd w Warszawie narusza praworządność i odmawia przyjęcia uchodźców" - podkreśla autor artykułu.

Warunkiem funduszy praworządność

Berlin i inne unijne stolice zamierzają uzależnić przyszłe transfery od jasnych warunków - pisze "SZ". Przestrzeganie praworządności i solidarności w kwestii rozdziału uchodźców to dwa z czterech warunków przyznania pomocy. Muehlauer wyjaśnia, że chodzi o zobowiązanie do przeprowadzenia konkretnych reform oraz "konwergencja" systemów podatkowych, czego domaga się przede wszystkim Francja.

"SZ" przypomina, że unijna komisarz sprawiedliwości Vera Jourova pracuje nad propozycją dotyczącą uzależnienia funduszy od praworządności, w tym także od istnienia "niezawisłego wymiaru sprawiedliwości".

d3fcn3o

"To jest wypełzanie Polski z Unii" - zobacz nagranie

Autor zwraca uwagę, że w kierownictwie KE nie ma jednomyślności w tej kwestii. Przeciwnikiem uzależniania funduszy od praworządności jest szef KE Jean-Claude Juncker. Według "SZ" rolę mediatora wziął na siebie komisarz do spraw budżetu Guenther Oettinger. Polityk niemieckiej CDU chce powiązać wypłatę pieniędzy z realizacją reform, czego od dawna domaga się kanclerz Angela Merkel.

"Kalkulacja Berlina jest prosta: kto się stara, ten dostaje więcej pieniędzy" - czytamy w gazecie.

d3fcn3o

Muehlauer zaznacza, że przeforsowanie tej propozycji nie będzie łatwe. Przypomina, że unijne ramy finansowe muszą zostać uchwalone jednomyślnie, a trudno przecież sobie wyobrazić, by Polska poparła propozycję uzależnienia wypłat od praworządności.

Kraje będące płatnikami netto rozważają możliwość przegłosowania przepisów dotyczących funduszy spójności. Umożliwiłoby to, ich przyjęcie wbrew Polsce i Węgrom. "Niemcy są zdecydowane, by wszystkie kraje będące odbiorcami funduszy, które odmówiły solidarności w kwestii uchodźców, odczuły teraz skutki (swoich decyzji)" - podkreśla dziennikarz "SZ".

Oprac. Jacek Lepiarz, DW

Przeczytaj także:

Budżet UE po 2020. Mniej dotacji dla rolników

Nie powtórzyć błędów popełnionych przy akcesji Bułgarii i Rumunii

d3fcn3o

Podziel się opinią

Share
d3fcn3o
d3fcn3o
Więcej tematów