PolskaPolacy wolą rodzinę

Polacy wolą rodzinę

Polacy najchętniej czas wolny spędzają z najbliższą rodziną - rodzicami, rodzeństwem i dziećmi. Najmniej popularny jest odpoczynek w większym gronie znajomych lub obcych - wynika z sondażu CBOS.

39% Polaków czas wolny najbardziej lubi spędzać z najbliższą rodziną. Niemal co czwarty badany (23%) najchętniej przebywa wyłącznie w towarzystwie najbliższej osoby - swojego partnera.

Co ósmy respondent (13%) lubi przebywać zarówno z najbliższą rodziną, jak i dalszymi krewnymi. Tyle samo osób najlepiej czuje się w towarzystwie bliskich znajomych i przyjaciół.

Najmniej popularne są zbiorowe formy spędzania wolnego czasu - wśród znajomych (3%) bądź obcych (1%). Jeden na dwunastu ankietowanych (8%) najlepiej czuje się sam.

W ciągu ostatniego roku Polacy stosunkowo więcej czasu niż wcześniej znaleźli dla swoich dzieci (28%) oraz współmałżonków (21%). Natomiast co czwarty badany miał mniej czasu dla swoich rodziców (23%), przyjaciół (26%) oraz znajomych (28%). Co trzeci respondent (31%) rzadziej przebywał ze swoim rodzeństwem, a ponad dwie piąte (41%) zaniedbało w ostatnim roku kontakty z dalszymi krewnymi.

Według CBOS, znaczne ograniczenie czasu poświęcanego na spotkania i rozmowy z rodzicami, rodzeństwem, dalszymi krewnymi oraz przyjaciółmi może świadczyć o stopniowym narastaniu izolacji społecznej i zamykaniu się w kręgu wyłącznie najbliższych osób - współmałżonka i dzieci.

Zdecydowana większość Polaków (88%) deklaruje, że ma osobę, której może się zwierzyć bądź poprosić o radę. Jednak wciąż co ósmy (12%) nie ma nikogo, kto mógłby go wysłuchać lub udzielić rady w trudnej sytuacji.

Ci, którzy pozostają w związku małżeńskim, w zdecydowanej większości (83%) twierdzą, że jedną z osób, z którą mogą o wszystkim porozmawiać jest współmałżonek. Dwie piąte respondentów bratnią duszę dostrzega w rodzicach, 30% - w przyjaciołach, a 28% - w rodzeństwie.

Zdecydowana większość Polaków (85%) twierdzi, że nie czuje się osamotniona. Z kolei 14% badanych przyznaje się do poczucia osamotnienia, są to głównie osoby starsze i owdowiałe.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 13-16 października 2005 r. na reprezentatywnej próbie losowej 1003 dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)