Trwa ładowanie...

Polacy w USA już głosują. Długa kolejka przed konsulatem w Nowym Jorku

W USA trwa już głosowanie w wyborach parlamentarnych. Kandydatów do Sejmu i Senatu wybierają tam 32 tys. Polaków, którzy zarejestrowali się do głosowania. Władze przygotowały dla nich 48 lokali wyborczych w 23 stanach.

Polacy w USA już głosują. Długa kolejka przed konsulatem w Nowym JorkuŹródło: WP.PL
d3c6mnk

Najwięcej osób zarejestrowało się do głosowania na terenie okręgu Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. Konsul generalny Maciej Golubiewski przekazał polskim mediom, że chęć udziału w wyborach zadeklarowało 13 tys. 494 osoby. Cztery lata temu było to 8,5 tys. osób.

W okręgu Nowy Jork jest 16 lokali wyborczych. Ta liczba także jest większa niż w 2015 roku, kiedy Polacy głosowali w 9 lokalach.

Na platformę dziejesie.wp.pl otrzymaliśmy zdjęcia sprzed konsulatu RP w Nowym Jorku. Widać na nich, że przed lokalem wyborczym ustawiła się już długa kolejka chętnych do głosowania obywateli Polski.

zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl
Źródło: zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl

Wybory 2019. W Los Angeles 100 tys. uprawnionych Polaków

Informację dotyczące swoje okręgu przekazał także konsul generalny RP w Chicago. Piotr Janicki podał, że w jego okręgu powołano 15 komisji wyborczych (13 w 2015 r.). Tu do urn chce pójść 12,5 tys. osób, a więc mniej niż cztery lata temu.

Zobacz też: Czy na pewno wiesz, jak oddać ważny głos? Krótki poradnik

Największym okręgiem konsulatu generalnego RP jest Los Angeles. W tym okręgu mieszka ok. 100 tys. Polaków, którzy mogliby wziąć udział w wyborach parlamentarnych. Zdecydowana większość nie skorzysta z tego prawa, bo wnioski o rejestrację na wybory złożyło 3,3 tys. osób – podał konsul Jarosław Łasiński. Około 30 wniosków konsulat odrzucił ze względów proceduralnych.

d3c6mnk

Wybory 2019. Większe zainteresowanie niż 4 lata temu

W okręgu podlegającym Wydziałowi Konsularnemu Ambasady RP w Waszyngtonie Polacy mogą głosować w 6 komisjach wyborczych. Tam zarejestrowało się 2,2 tys. osób.

W okręgu najkrócej działającego Konsulatu Generalnego RP w Houston w Teksasie (od 2017 r.) zarejestrowało się dokładnie 609 osób. W tej części USA mieszka niewielu Polaków. Będą mieć do dyspozycji trzy komisje wyborcze - w Austin, Houston i Dallas.

W tym roku w Stanach Zjednoczonych zarejestrowało się do głosowania łącznie ok. 32 tys. osób. To o 5 tys. więcej niż w wyborach parlamentarnych w 2015 r. Głosowanie w Stanach Zjednoczonych rozpocznie się 12 października o 7 rano i potrwa do 21:00 czasu lokalnego.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3c6mnk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c6mnk
Więcej tematów