Trwa ładowanie...
d2cou2p

Polacy w Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia

Benedykt XVI włączył dwóch kolejnych Polaków do grona członków Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Członkami Rady zostali: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt.

d2cou2p
d2cou2p

Swą nominację bp Regmunt określił jako "zaskoczenie i jednocześnie zobowiązanie". Powiedział, że traktuje ją jako okazję do wspierania Benedykta XVI w wyznaczaniu kierunków pracy duszpasterskiej w dziedzinie służby zdrowia.

- Udział w pracach papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia pozwoli mi lepiej zapoznać się z problematyką duszpasterstwa służby zdrowia na całym świecie. Zależy mi jednocześnie na tym, by doświadczenie, które nabędę podczas pracy w Radzie, można było wykorzystać u nas, w Polsce. Z drugiej strony postaram się również przekazać nasze polskie doświadczenia na szerszym forum - powiedział bp Regmunt.

Bp Regmunt nadal będzie pełnił posługę biskupią w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, gdyż tylko niektórzy członkowie watykańskich dykasterii rezydują na stałe w Watykanie. Rzecznik diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ks. Andrzej Sapieha poinformował, że papież wyznaczył go na członka Rady 5 stycznia.

- Inni pełnią swoją misję w Kościołach lokalnych, a do Rzymu udają się jedynie na zwoływane od czasu do czasu posiedzenia, podczas których podejmowane są ważniejsze decyzje bądź konsultacje - wyjaśnił ks. Sapieha.

d2cou2p

Problematyka duszpasterstwa chorych i służby zdrowia stanowi obszar szczególnego zainteresowania bp. Regmunta. W październiku 2007 r. powierzono mu funkcję przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia.

Papieską Komisję ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia utworzył 11 lutego 1985 r. Jan Paweł II. Trzy lata później stała się ona Papieską Radą. Celem tej dykasterii jest pobudzanie i krzewienie pracy formacyjnej, studiów i działań w dziedzinie służby zdrowia zarówno różnych międzynarodowych organizacji katolickich, jak i innych grup i stowarzyszeń.

Zdaniem Rady jest także koordynacja działalności poszczególnych dykasterii Kurii Rzymskiej w dziedzinie zdrowia i związanych z tym problemów. Od 18 kwietnia 2009 r. Papieską Radą ds. Służby Zdrowia kieruje abp Zygmunt Zimowski.

d2cou2p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cou2p
Więcej tematów