Trwa ładowanie...
d2b8tnh

Polacy ocenili decyzję Dudy. Sprzeczne rezultaty

Polacy są niemal równo podzieleni ws. decyzji prezydenta o podpisaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa - wynika z najnowszego sondażu. Co innego wynikało z poprzedniego badania, sprzed kilku dni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Przeciw" decyzji Dudy opowiada się więc 43 proc. ankietowanych
"Przeciw" decyzji Dudy opowiada się więc 43 proc. ankietowanych (Agencja Gazeta)
d2b8tnh

Najnowszy sondaż został przeprowadzony przez Kantar Millward Brown S.A. dla "Faktów" TVN i TVN24. Ankietowanym zadano pytanie: "Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podpisze ustawy zmieniające ustrój sądów - o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Jak oceniasz tę decyzję prezydenta?".

"Przeciw" decyzji Andrzeja Dudy opowiedziało się 43 proc. ankietowanych (30 proc. - "zdecydowanie przeciw", 13 proc. - "raczej przeciw").

"Za" podpisaniem ustaw było 44 proc. respondentów (23 proc. -"zdecydowanie za", 21 proc. - "raczej za").

d2b8tnh

Badani zostali również zapytani o to, jak zmiany wprowadzane w wymiarze sprawiedliwości (łącznie z obowiązującą już ustawą o ustroju sądów powszechnych) wpłyną na szybkość rozpatrywania spraw. Zdaniem 27 proc. badanych będzie to "krócej niż do tej pory". Przeciwnego zdania ("dłużej niż do tej pory") jest 16 proc. respondentów. 43 proc. ankietowanych uważa, że nic się nie zmieni. Odpowiedzi "nie wiem" udzieliło 14 proc. badanych.

Ankietowani zostali też zapytani, jak ich zdaniem zmiany w sądach wpłyną na pozycję obywatela w sporze z władzą. Zdaniem 34 proc. badanych będzie ona "słabsza niż do tej pory", a 25 proc. - "silniejsza". Zdaniem 30 proc. ankietowanych nic się w tej sprawie nie zmieni. "Nie wiem" odpowiedziało 11 proc. badanych.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 21-22 grudnia 2017 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku powyżej 18 lat. Próba badania wyniosła 1000 osób.

Sprzeczny sondaż

Wyniki sondażu Kantar stoją w sprzeczności z tym, co wynikało z poprzedniego badania, przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej". Wynikało z niego, że aż 53 proc. badanych nie chciało, by Duda złożył swój podpis pod ustawami. Przeciwnego zdania było 34 proc., a 13 proc. nie miało w tej sprawie sprecyzowanej opinii. Sondaż został przeprowadzony w dniach 14-15 grudnia.

d2b8tnh

Wszyscy ludzie prezydenta:

d2b8tnh

Podziel się opinią

Share
d2b8tnh
d2b8tnh
Więcej tematów