Polacy o zakazie dla dziennikarzy. Rząd posłucha społeczeństwa?
Za sprawą nałożonego na dziennikarzy zakazu pracy na terenach objętych stanem wyjątkowym Polacy mają utrudniony dostęp do informacji z obszarów graniczących z Białorusią. Z nowego sondażu wynika, że ograniczenie nałożone na media nie cieszy się dużą popularnością.
Z badania opinii publicznej wykonanego przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że opinia publiczna chciałaby, aby na terenach objętych stanem wyjątkowym pojawili się dziennikarze i pracownicy organizacji humanitarnych.
Sondaż jednoznaczny. Co zrobi rząd?
Na zadane w ankiecie pytanie o zasady, na jakich obowiązuje stan wyjątkowy wzdłuż granicy z Białorusią, 60,8 proc. respondentów opowiedziało się za dopuszczaniem na zamknięty obecnie teren pracowników organizacji humanitarnych. Wpuszczenia tam dziennikarzy chce 51,6 proc. ankietowanych, a 33 proc. uważa, że obecne zasady powinny zostać utrzymane. 5,1 proc. uczestników badania nie miało w tej sprawie zdania.
Największe poparcie dla decyzji władz dotyczących dostępu do informacji publicznej i niedopuszczania pod granicę organizacji pomocowych wyrażają wyborcy PiS. Zaledwie 23 proc. z nich uważa, że na teren objęty stanem wyjątkowym powinni wejść pracownicy organizacji humanitarnych. 12 proc. wyborców partii rządzącej chce dopuszczenia dziennikarzy na obszary wzdłuż granicy z Białorusią.
Służba wojskowa. Propozycja Kaczyńskiego podoba się generałowi
Pozostali badani mają wyraźnie odmienne zdanie. Według sondażu organizacji pozarządowych na granicy chce 97 proc. wyborców Lewicy, 91 proc. głosujących na KO, 86 proc. elektoratu PSL-KP i 68 proc. Polaków popierających Konfederację.
Rozgrzeszamy swoją postawę wobec ochrony granic?
O komentarz do sondażu "Rz" poprosiła szefa IBRiS Marcina Dumę. Jak podkreślił, wyników sondażu nie należy odbierać jako przyzwolenia społecznego na wpuszczenie uchodźców do Polski. - Ocena polityki rządu polegającej na zamknięciu granicy wciąż jest pozytywna, niezależnie od tego, kto przeprowadza sondaż - powiedział.
Wskazując odpowiedzi dotyczące organizacji humanitarnych, Duma stwierdził, że wyrażona w nich postawa może być próbą "rozgrzeszania się" z poparcia dla zamknięcia granicy. Zaznaczył, że mogą o tym świadczyć badania dotyczące opinii Polaków na temat budowy muru na granicy, pokazujące, że "że potrzeba bezpieczeństwa może być większa niż nakaz etycznego działania".
Źródło: "Rzeczpospolita"