Polacy nie widzą większej liczby migrantów. Najnowszy sondaż
Większość Polaków nie zauważyła w swoim najbliższym otoczeniu zmiany liczby migrantów z Afryki i Azji - wynika z najnowszego sondażu. Respondenci są podzieleni w kwestii oceny polskiej polityki migracyjnej.
Migranci to - po raz kolejny - jeden z wiodących tematów kampanii wyborczej. Prawo i Sprawiedliwość ciągle próbuje zwracać uwagę na południe Europy i tamtejsze problemy. Tymczasem Platforma Obywatelska od kilku miesięcy grzmi w kwestii wiz pracowniczych dla imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Do tego wszystkiego doszła afera z korupcjogennym mechanizmem wydawania wiz mieszkańcom krajów spoza Europy.
Czy jednak imigracja to zauważalny problem dla Polaków? United Surveys w badania dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM zapytało Polaków, czy zauważyli zmianę liczby migrantów z krajów afrykańskich i azjatyckich w ich najbliższym otoczeniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Akcja ratunkowa u wybrzeży Włoch. Przerażające dane służb
Aż 59,7 proc. ankietowanych nie zauważyła żadnej zmiany. 26,9 proc. stwierdziła, że wzrosła liczba imigrantów w ich najbliższym otoczeniu, a 1,8 proc. - że zmalała. 11,6 proc. badanych nie było w stanie dać jednoznacznej odpowiedzi.
Różnice między wyborcami
Duże różnice są, gdy przyjrzymy się wyborcom poszczególnych partii. Aż 86 proc. głosujących na Prawo i Sprawiedliwość nie zauważyło żadnej liczby imigrantów z Afryki i Azji.
Wśród wyborców KO, Trzeciej Drogi i Lewicy tylko 43 proc. nie widzi zmian, a zdaniem 39 proc. imigracja się zwiększyła.
Z kolei ponad połowa (54 proc.) wyborców Konfederacji nie zauważyła zmian, a 34 proc. jest przekonana, że liczba imigrantów z Afryki i Azji się zwiększyła.
United Surveys zapytało także, jak Polacy oceniają politykę migracyjną rządu. Respondenci byli podzieleni. 33,6 proc. oceniło ją pozytywnie, 32,2 proc. - negatywnie. 14,7 proc. wybrało odpowiedź "ani źle, ani dobrze", a 19,5 proc. nie umiało wskazać.
Czytaj więcej: