Trwa ładowanie...

Polacy nie mają wątpliwości. Politycy zmieniający po wyborach partię to kłamcy

Politycy, którzy po wygranych przez siebie wyborach przechodzą do innej partii, to kłamcy. Mało tego, powinni zrzec się zdobytego mandatu. Tak wynika z badania dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna.

Polacy nie mają wątpliwości. Politycy zmieniający po wyborach partię to kłamcyŹródło: East News, fot: Kasia Zaremba/Agencja SE
d4kd0q8
d4kd0q8

Zmiana barw partyjnych w polskiej polityce nie jest niczym niezwykłym. Partie zmieniali Radosław Sikorski i Kazimierz Michał Ujazdowski. Zrobił to również Zbigniew Gryglas, Zbigniew Kuźmiuk, Filip Libicki, Joanna Kluzik-Rostkowska czy Bartosz Arłukowicz. Kompletna lista miałaby objętość książki telefonicznej średniej wielkości miasta.

W ostatnich tygodniach najgłośniejszy stał się transfer Wojciecha Kałuży. Do sejmiku śląskiego startował z listy Koalicji Obywatelskiej (rekomendowała go Nowoczesna), ale po zdobyciu mandatu przeszedł do PiS. Dzięki temu on został wicemarszałkiem śląskim, a PiS uzyskało większość w sejmiku.

Od tej pory Kałuża jest systematycznie linczowany w mediach przez byłych kolegów. Najłagodniejsze określenia to :"Judasz" i "zdrajca". Zapytaliśmy Polaków co sądzą o zmianach partii przez polityków.

O politycznych transferach po wyborach słyszało 65 proc. uczestników badania (65 proc. wyborców PiS i 74 proc. Platformy Obywatelskiej).

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

O tych przejściach badani nie mają jednak najlepszego zdania. Aż 67 proc. z nich ocenia transfery negatywnie, a zaledwie 11 proc. ma o nich pozytywne zdanie. Większym zrozumieniem dla przejścia z partii do partii wykazują się zwolennicy PiS (transfery negatywnie ocenia 52 proc. z nich), niż Platformy Obywatelskiej (90 proc. uważa takie postępowanie za negatywne).

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Uczestnicy badania w większości (67 proc.) są zdania, że polityk, który zdecydował się zmienić partię powinien zrzec się mandatu zdobytego z innej listy (62 proc. – PiS i 81 proc. – PO).

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Ankietowani są również zdania, że polityczny "kameleon" okłamał swoich wyborców. Tak uważa 76 proc. Polaków, którzy brali udział w naszym badaniu.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 23-26 listopada 2018 roku. Próba Ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1052). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

d4kd0q8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kd0q8
Więcej tematów