PolskaPolacy nie korzystają ze stron instytucji

Polacy nie korzystają ze stron instytucji

(inf. własna)

05.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

5% Polaków deklaruje, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy korzystało ze stron www instytucji życia publicznego - dane te pochodzą z raportu opublikowanego w poniedziałek przez Taylor Nelson Sofres. Dla porównania w 27 krajach objętych badaniem z takich stron korzysta średnio 26% społeczeństwa.

Badanie przeprowadzone przez Taylor Nelson Sofres (w Polsce zrealizowane przez TNS OBOP) pokazuje, że 3% Polaków korzystało z rządowych stron www w celu znalezienia konkretnych informacji, zaś 2% w celu dotarcia do formularzy, które można wydrukować. Natomiast nikt z osób odwiedzających strony rządowe lub samorządowe nie deklarował, że tą drogą załatwił jakąś sprawę. 1% respondentów za pomocą stron www przekazywało jakieś informacje (np. dane osobowe czy dane o gospodarstwie domowym).

Z badań wynika, że Polacy w ogóle nie wykorzystują Internetu do płacenia np. podatków czy mandatów (lub jakichkolwiek innych zobowiązań finansowych wobec instytucji publicznych). Z kolei w krajach objętych badaniem średnio 6% dorosłych osób właśnie w ten sposób reguluje swoje należności (co wymaga podawania numeru karty kredytowej lub konta bankowego).

Wyniki badania wskazują na bardzo niski stopień zaufania do przekazywania przez Internet jakichkolwiek informacji osobistych. Aż 60% badanych Polaków uważa, że nie jest to wystarczająco bezpieczna forma informowania np. o numerze karty kredytowej, a jedynie 9% jest przeciwnego zdania. Dla porównania, w innych krajach odsetek osób, które nie mają zaufania do tej formy przekazywania informacji również jest wysoki i wynosi około 64%. (an)

internetstronywww
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)