Polacy łapią się za kieszenie. Nie wyjadą na ferie
Polacy rezygnują z wyjazdów na ferie. Jak wynika z badania wykonanego na zlecenie Wirtualnej Polski, ze względu na sytuację gospodarczą i wzrost cen ponad 70 proc. z nas zimową przerwę spędzi w domu.
Zimowe ferie są obok wakacji najbardziej wyczekiwanym czasem przez uczniów. Dwutygodniowa przerwa w szkole była często wykorzystywana przez rodziców na zorganizowanie pociechom wypoczynku. W tym roku będzie jednak inaczej.
Aż 73 proc. Polaków zrezygnowało z planowania zimowego wyjazdu - wynika z badania Ariadny dla Wirtualnej Polski. Na pytanie: "Czy w tym roku planujesz wyjazd na ferie zimowe?" odpowiedź "raczej nie" wybrało 34 proc. pytanych, natomiast "zdecydowanie nie" - 39 proc.
Wśród osób, które jednak zdecydują się na krótkie zimowe wakacje, zdecydowana większość wybierze wyjazd w kraju. 75 proc. pytanych zamierza spędzić ferie w Polsce.
Planowane podróże nie będą długie. 26 proc. badanych chce wyjechać na okres od dwóch do czterech dni. Najwięcej, bo 38 proc., planuje wypoczynek od pięciu do siedmiu dni i tylko 11 proc. spędzi poza domem całe 14-dniowe ferie.
Niewielu Polaków wybiera podróż za granicę. Tylko 21 proc. badanych zamierza spędzić zimową przerwę poza Polską, a 4 proc. jeszcze nie podjęło decyzji w tej sprawie.
Zobacz też: Zima w górach. Synoptyk mówi, gdzie będzie najwięcej śniegu
Większość Polaków rezygnuje z wyjazdu z powodu cen
Coraz większe rachunki płacimy za energię, ogrzewanie, a także codzienne zakupy. Polacy łapią się za kieszenie i szukają oszczędności. Niemal połowa (49 proc.) w badaniu dla WP stwierdza, że obecna sytuacja gospodarcza i wzrost cen w Polsce mają wpływ na plany wyjazdu na ferie zimowe w tym roku. 40 proc. pytanych natomiast nie zważa na rosnące ceny przy planowaniu zimowego wypoczynku.
Na pytanie: "Jaki wpływ obecna sytuacja gospodarcza i wzrost cen w Polsce mają na plany wyjazdu na ferie zimowe w tym roku?" większość badanych (64 proc.) odpowiada, że musiała zrezygnować z wyjazdu. 18 proc. ankietowanych wyjedzie na krócej, niż by chciało, a 15 proc. wybierze tańszą opcję wyjazdu.
Badanie dla Wirtualnej Polski przeprowadził Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna w dniach 6-9 stycznia 2023 roku metodą CAWI. Wzięło w nim udział 1056 osób w wieku od 18 lat wzwyż.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Wyjątkowo śnieżne ferie. Nagły powrót zimy w górach