Nagły powrót zimy. Ekstremalne odśnieżanie na Kasprowym Wierchu
Zima wróciła na Podhale. W nocy zaczął padać śnieg. W Zakopanem spadło go już ponad 10 centymetrów, a wysoko górach dużo więcej. Jak zapowiadają synoptycy, w kolejnych dniach białego puchu przybędzie. Cieszą się podhalańscy przedsiębiorcy i dzieci, które zimowe ferie będą spędzać w górach. Nie lada problem mają jednak ci, którzy muszą odśnieżać, czasem w ekstremalnych warunkach, jak np. na Kasprowym Wierchu.
Z uwagi na rekordowo ciepły początek roku pod Tatrami, naturalny śnieg do tej pory utrzymywał się tylko wysoko w górach, choć i tak było go niewiele jak na tę porę roku. W Zakopanem dominowała natomiast ciepła aura, przypominająca bardziej wiosnę, niż środek zimy.
Jednak od wtorkowej nocy mieszkańcy cieszą się opadami śniegu. Tym bardziej, że białego puchu ma jeszcze spaść sporo, zatem początek ferii zimowych zapowiada się wyjątkowo śnieżnie.
W południowych powiatach województwa małopolskiego: nowosądeckim, limanowskim, suskim, nowotarskim do godz. 22, zaś w tatrzańskim do 20, obowiązuje ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu.
Opady śniegu mogą spowodować przyrost pokrywy o 10-15 cm, a w miejscach powyżej 700 m n.p.m. do 20 cm, zaś wysoko w górach - do 30 cm.
Na Kasprowym Wierchu leży już ponad 80 cm śniegu. W mediach społecznościowych PKL Kasprowy Wierch opublikowano film, na którym widać jak pracownicy muszą mierzyć się z odśnieżaniem w wyjątkowo trudnych warunkach. Jednak mimo trudności, opady śniegu cieszą. "Trzymajcie kciuki za większe opady!" - napisano w poście.
Niebezpieczne warunki. W Tatrach drugi stopień zagrożenia lawinowego
Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, w Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy TOPR przewidują, że w związku z dalszymi opadami zagrożenie lawinowe może wzrosnąć.
Silny wiatr znacznie utrudnia poruszanie się, zwłaszcza w partiach szczytowych. Pokrywa śnieżna jest bardzo mocno zróżnicowana - śnieg miejscami jest przepadający, gdzie indziej wywiany do skały, a miejscami występują oblodzenia.
Twardą, zlodowaciałą warstwę starego śniegu pokryła warstwa świeżego. Poruszanie się w takich warunkach, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu, takiego jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC.
Źródło: PAP, IMGW