Polacy krytycznie o słowach abpa Jędraszewskiego (Badanie)
Blisko 2/3 badanych negatywnie oceniło słowa krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego mówił o "tęczowej zarazie". Źle oceniła je nawet blisko połowa elektoratu PiS.
11.08.2019 | aktual.: 11.08.2019 17:54
"Czerwona zaraza już po naszej ziemi nie chodzi. Co wcale nie znaczy że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha - neomarksistowska. Nie czerwona, a tęczowa" - powiedział abp Marek Jędraszewski podczas mszy w Krakowie. Odprawił ją w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Od tego momentu jego słowa wywołują demonstracje - zarówno sprzeciwu, jak i poparcia.
Zobacz także
Jednak z badnia Ariadna przeprowadzonego na zlecenie WP wynika, że Polacy są w tej sprawie znacznie mniej podzieleni niż wskazywałyby na to demonstracje. Bo aż 62 proc. badanych negatywnie ocenia wypowiedź hierarchy. Popiera ją zaledwie 15 proc. Co więcej, nawet w elektoracie PiS, uważanym za związany z Kościołem i przeciwny równym prawom osób LGBT, abp Jędraszewski ma dużo więcej przeciwników niż zwolenników (46 proc. do 29 proc.). W elektoracie PO ta proporcja to 95 proc do 1 proc.
Spytaliśmy też o wypowiedź z drugiej strony spektrum, która również wywołała falę krytyki. Chodzi o posła Piotra Misiło, który do Sejmu wszedł z list Nowoczesnej. Polityk zamieścił w sieci grafikę przedstawiającą symbol Polski Walczącej na tle tęczowej flagi, międzynarodowego symbolu walki o równe prawa dla osób LGBT. Na posła spadły gromy, odcięli się od niego także partyjni koledzy.
Patrząc na badania, nietrudno się dziwić. 58 proc. badanych negatywnie oceniło zachowanie polityka - poparło je tylko 9 proc. Wyjątkowo zgodne są elektoraty PiS i PO (odpowiednio 70 proc. i 62 proc. negatywnych ocen, 6 proc. i 13 proc. pozytywnych).
Nota metodologiczna
Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna zostało przeprowadzone w dniach 2-6 sierpnia, metodą CAWI na próbie ogólnopolskiej liczącej 1056 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana została według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.