Trwa ładowanie...
dh49eky

Polacy i Niemcy w karykaturze

Lenistwo, niechlujstwo i pijaństwo - to główne wady Polaków wyśmiewane przez niemieckich karykaturzystów. Polscy artyści postrzegają natomiast naszych zachodnich sąsiadów głównie jako militarystów i agresorów. W Muzeum Karykatury w Warszawie została otwarta w piątek wystawa "Sąsiedzi. Polska w oczach karykaturzystów niemieckich. Niemcy w oczach karykaturzystów polskich".

dh49eky
dh49eky

Dyrektor Muzeum Wojciech Chmurzyński powiedział, że wystawa pokazuje w krzywym zwierciadle karykatury ciągle żywe stereotypy, uprzedzenia i przesądy w stosunkach między obu narodami. Na ekspozycji zgromadzono 80 prac satyrycznych 21 artystów z Polski i Niemiec. Wszystkie prace powstały w ostatniej dekadzie. Wystawa była już pokazywana w Lipsku, Berlinie i w Instytucie Polskim w Duesseldorfie. W Muzeum Karykatury będzie prezentowana do 6 stycznia. Następnie będzie ją można zobaczyć w większych miastach Polski.

Jutro w Muzeum Karykatury odbędzie się dyskusja panelowa "Polska. Niemcy. Karykatury". Wezmą w niej udział politycy, artyści oraz autorzy wystawy z Polski i Niemiec. (ajg)

dh49eky
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh49eky
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj