PublicystykaPolacy chowają talerz dla nieznajomego. Większość nie przyjęłaby w domu uchodźców

Polacy chowają talerz dla nieznajomego. Większość nie przyjęłaby w domu uchodźców

Jednym z wigilijnych zwyczajów jest zostawianie jednego pustego nakrycia dla nieznajomego. Jednak z sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna wynika, że większość Polaków nie przyjęłaby do swojego domu na czas Świąt Bożego Narodzenia uchodźców.

Polacy chowają talerz dla nieznajomego. Większość nie przyjęłaby w domu uchodźców
Źródło zdjęć: © East News | ROBERT ATANASOVSKI/AFP
Radosław Rosiejka

21.12.2017 | aktual.: 21.12.2017 12:17

W sondażu dla Wirtualnej Polski 65 proc. badanych stwierdziło, że nie przyjęłoby pod swój dach na święta uchodźców. 37 proc. ankietowanych odpowiedziało "zdecydowanie nie", a 28 proc. stwierdziło, że "raczej nie".

Chęć przyjęcia do domu w okresie świąt uchodźców zadeklarowało 21 proc. badanych (5 proc. zdecydowanie tak). 14 proc. Polaków nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.

Obraz
© WP.PL

Po uwzględnieniu preferencji wyborczych okazuje się, że to nie wyborcy PiS najczęściej byli na "nie", a zwolennicy Kukiz'15. 82 proc. z nich nie przyjęłoby na święta uchodźców, a tylko 6 proc. zdecydowałoby się na taki gest. 76 proc. wyborców PiS nie chce widzieć uchodźców u siebie w domu w czasie Świąt Bożego Narodzenia, a 17 proc. z nich jest przeciwnego zdania.

Również wyborcy partii, które nie są przeciwne przyjmowaniu uchodźców raczej nie przyjęliby do swojego domu na święta takich gości. Z sondażu dla WP wynika, że 64 proc. wyborców Nowoczesnej nie chce ich przyjąć. Odmiennego zdania jest 31 proc. zwolenników tej partii.

Wśród wyborców PO inaczej rozkładają się odpowiedzi. 35 proc. zwolenników Platformy odpowiedziało, że nie przyjęłoby do domu na święta uchodźców. Natomiast 45 proc. stwierdziło, że ugościłoby takich gości.

Badanie metodą CAWI przeprowadzono dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 15-18 grudnia 2017 r. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1065) dobranych wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

Źródło artykułu:WP Opinie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)