Niezależność od rządu. Polacy powiedzieli, co o tym myślą
Niezależnie od poglądów politycznych Polacy opowiadają się za podziałem ról prokuratora generalnego oraz ministra sprawiedliwości, czego dowodzi najnowszy sondaż przedstawiony przez "Dziennik Gazeta Prawna".
Badanie zrealizowane przez United Surveys na zlecenie "DGP" oraz RMF FM pokazuje, że aż 78,2 proc. respondentów popiera ideę rozdzielenia funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, z czego 41,5 proc. "zdecydowanie" podziela tę opinię.
Tylko 9,6 proc. ankietowanych jest przeciwnego zdania, z czego 3 proc. wyraźnie sprzeciwia się temu pomysłowi.
Polacy zgodni niezależnie od poglądów
Interesujący jest fakt, że poparcie dla rozdzielenia funkcji prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości Polacy wyrażają niezależnie od swoich politycznych przekonań. Wśród osób popierających koalicję rządzącą, aż 95,2 proc. jest za tą zmianą. Natomiast w grupie popierającej opozycję, za oddzieleniem funkcji jest 68 proc., przeciw zaś 22,4 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Porozumienie ministerstwa z CBA. "Kwestia rozliczenia"
"Dziennik Gazeta Prawna" przypomina, że rozdzielenie tych ról było jedną z obietnic Koalicji Obywatelskiej przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi, zawartą w pakiecie "100 konkretów na 100 dni". Pomimo że zmiany nie zostały wprowadzone w zamierzonym terminie, Ministerstwo Sprawiedliwości 19 stycznia przedstawiło pierwsze założenia do nowelizacji prawa o prokuraturze, a sam projekt ustawy pojawił się w lipcu.