Trwa ładowanie...
d1hjmof

Pokojowy Nobel dla Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), której inspektorzy prowadzą w Syrii misję mającą na celu zniszczenie arsenału chemicznego w tym kraju, została tegorocznym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla - poinformował norweski Komitet Noblowski. Potwierdziły się spekulacje norweskiej telewizji NRK, która jako pierwsza podała przeciek o prawdopodobnym zwycięzcy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Siedziba Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej w Hadze
Siedziba Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej w Hadze (Wikimedia Commons)
d1hjmof

Ekspert i komentator polityki międzynarodowej Bo Inge Andersson skomentował w szwedzkiej telewizji SVT, że tegoroczny werdykt pokazuję, że Pokojowa Nagroda Nobla jest coraz bardziej powiązana z bieżącymi wydarzeniami na świecie.

Uznał, że Nobel dla Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) wpisuje się w nurt z lat poprzednich, gdy nagrodę tę otrzymali prezydent USA Barack Obama czy Unia Europejska.

Nagroda za "projekt rozbrojeniowy"

d1hjmof

- Nagrodzenie Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej można odczytywać jako próbę wywarcia presji na państwa, które wciąż jeszcze nie poparły jej działań (m.in. Angola, Egipt, Korea Północna - PAP). Nagroda ma też pomóc w zakończeniu konfliktu w Syrii - dodał ekspert.

Andersson podkreślił także, że w odróżnieniu od ostatnich laureatów, którzy byli nagradzani za walkę oprawa człowieka, Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej otrzymała pokojowego Nobla za projekt czysto rozbrojeniowy.

- Tegorocznego Nobla przyznano organizacji bardziej znanej w ekskluzywnych kręgach dyplomatycznych niż w świadomości społecznej. Ma ona jednak dobre rezultaty - w czasie działalności OPCW zniszczono 80 proc. światowej broni chemicznej. To oczywiście nie tylko jej zasługa - dodał Andersson.

Kto i za co otrzymał nagrodę?

OPCW jest organem wykonawczym Konwencji o zakazie broni chemicznej, która weszła w życie w 1997 roku. Na czele organizacji stoi od 2010 roku turecki dyplomata Ahmet Uzumcu. Siedziba i laboratoria OPCW mieszczą się w Hadze, gdzie zatrudnionych jest ok. 500 osób.

d1hjmof

Organizacja została wyróżniona za "intensywne wysiłki" w celu wyeliminowania arsenałów chemicznych na świecie - oświadczył Komitet Noblowski. - Ostatnie wydarzenia w Syrii, gdzie ponownie użyto broni chemicznej, unaoczniły potrzebę wzmocnienia wysiłków w celu wyeliminowania tej broni - podkreślono. Obecnie do OPCW należy 189 krajów członkowskich reprezentujących ponad 98 proc. ludności świata. Cztery kraje - Korea Północna, Angola, Egipt i Sudan Południowy - nie podpisały ani nie ratyfikowały konwencji. Izrael i Birma podpisały ją w 1993 roku, ale do tej pory nie ratyfikowały. Od poniedziałku konwencja ma zacząć formalnie obowiązywać Syrię, która przystąpiła do niej w połowie września.

Jak wygląda ich praca?

Organizacja znalazła się w centrum uwagi w związku z misją w Syrii i rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ przyjętą w celu uniknięcia interwencji militarnej w tym kraju. Wcześniej za sprawą OPCW zniszczonych zostało 57 tys. ton broni chemicznej, m.in. w Iraku, Libii, Rosji i USA. W sumie OPCW przeprowadziła ponad 5 tys. inspekcji w 86 krajach.

Praca OPCW opiera się na "latach cierpliwej dyplomacji" - mówił niedawno AFP rzecznik organizacji Michael Luhan. - Upór, bez fanfar: to praca powolnego niszczenia, która, miejmy nadzieję, będzie bardziej doceniana z czasem - dodał.

d1hjmof

Nagroda

Zwrócić uwagę świata na Syrię?

Przyznając nagrodę nieznanej szerzej organizacji międzynarodowej Komitet Noblowski chciał zwrócić uwagę na konflikt w Syrii, trwający trzeci rok, bez opowiadania się po żadnej ze stron - komentuje agencja Associated Press.

Zgodnie z planem zaakceptowanym przez Radę Bezpieczeństwa ONZ całkowita likwidacja syryjskiej broni chemicznej ma się zakończyć do połowy 2014 roku. Prezydent Syrii Baszar al-Asad zgodził się zniszczyć swoją broń chemiczną w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego.

d1hjmof

W Syrii inspektorzy OPCW odwiedzili do tej pory trzy obiekty znajdujące się na terenach kontrolowanych przez reżim w Damaszku. W planie jest skontrolowanie 20 lokalizacji, również znajdujących się na terenach pod kontrolą rebeliantów. W środę szef organizacji apelował o wprowadzenie tymczasowych rozejmów w Syrii umożliwiających ekspertom prowadzenie pracy.

Pokojowa Nagroda Nobla wynosząca 1,25 mln dolarów zostanie wręczona 10 grudnia w rocznicę śmierci jej fundatora Alfreda Nobla.

d1hjmof

Podziel się opinią

Share

d1hjmof

d1hjmof
Więcej tematów