Minister finansów wysłał pytanie. Szef PKW odpowiedział
Sylwester Marciniak, szef PKW, zwrócił się do ministra finansów Andrzeja Domańskiego o wskazanie podstawy prawnej jego wniosku dotyczącego uchwały PKW z 30 grudnia 2024 r. w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS.
Minister Domański skierował do PKW pismo, w którym zadał dwa pytania.
Pierwsze dotyczyło potwierdzenia, czy paragraf 2 uchwały oznacza, że może być ona wykonana wyłącznie po rozpatrzeniu skargi komitetu wyborczego przez Sąd Najwyższy, "ukonstytuowany w sposób zgodny z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej".
Drugie pytanie dotyczyło potwierdzenia, czy w dniu przyjęcia uchwały PKW dysponowała orzeczeniem Sądu Najwyższego w tej sprawie, w składzie zgodnym z orzecznictwem ETPCz i TSUE, oraz prośby o wskazanie tego orzeczenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
PKW boi się, że usłyszy zarzuty? "Dokładnie"
Marciniak odpowiada Domańskiemu
Sylwester Marciniak w odpowiedzi na pismo ministra finansów podkreślił, że podstawą prawną uchwały jest art. 145 paragraf 6 Kodeksu wyborczego. Zgodnie z nim, jeżeli Sąd Najwyższy uzna skargę pełnomocnika finansowego za zasadną, PKW niezwłocznie postanawia o przyjęciu sprawozdania finansowego.
"Tym samym w tej sprawie znajduje zastosowanie wielokrotnie analizowana w orzecznictwie i doktrynie paremia prawnicza: clara non sunt interpretanda (to, co jest jasne, nie podlega interpretacji)" - podkreślił Marciniak.
Marciniak zaznaczył również, że minister finansów nie jest stroną ani uczestnikiem postępowania w sprawie przyjęcia lub odmowy przyjęcia sprawozdania finansowego komitetu wyborczego. Dodał, że minister może skorzystać z opinii ekspertów prawnych, w tym byłych i obecnych członków PKW.