Pokojowa Nagroda Nobla przyznana. Ogłoszono nazwisko
Ogłoszono decyzję w sprawie tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Laureatką została Narges Mohammadi, działaczka na rzecz praw człowieka z Iranu.
"Norweski Komitet Noblowski podjął decyzję o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla za walkę z uciskiem w Iranie i jej walkę na rzecz promowania praw człowieka dla wszystkich" - wskazała przewodnicząca Komitetu Berit Reiss-Andersen.
Przypomniała, że Mohammadi od dawna walczy o prawa kobiet w Iranie, które kwestionują rygorystyczne zasady zasłaniania ciała narzucone przez duchowieństwo islamskie oraz wzywa do zniesienia kary śmierci i wprowadzenia demokratycznych reform.
- Jej walka wiązała się dużymi osobistymi stratami. Reżim aresztował ją 13 razy i pięć razy skazał ją na łącznie 134 lata więzienia. Ona nadal tam przebywa - podkreśliła Reiss-Andersen.
Mohammadi jest osadzona w cieszącym się złą sławą więzieniu Ewin w Teheranie; w tym zakładzie karnym dysydentka przygotowała raport na temat torturowania więźniarek.
Pytana przez dziennikarzy, jakie przesłanie kieruje Norweski Komitet Noblowski do irańskiego reżimu, Berit Reiss-Andersen odpowiedziała: "słuchajcie swojego narodu, szanujcie prawa kobiet". Reiss-Andersen wyraziła również nadzieję, że noblistka zostanie zwolniona z więzienia i będzie mogła przybyć 10 grudnia do Oslo na ceremonię wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla.
Urodzona w 1972 roku Mohammadi jest z wykształcenia fizykiem, ale pracowała głównie jako dziennikarka. Działaczka od lat angażuje się w obronę praw człowieka w Iranie. Po raz pierwszy została aresztowana w 1998 za krytykę rządu w Teherenie.
Pokojowa Nagroda Nobla. Ogłoszono decyzję
Do Pokojowej Nagrody Nobla nominowano w tym roku 212 osób i 93 organizacje. To najmniejsza liczba zgłoszeń od 2019 roku. W rekordowym 2016 roku przyjęto aż 376 propozycji. Jak wskazał fundator Alfred Nobel, laureat powinien działać na rzecz "braterstwa narodów", rozbrojenia oraz rozpowszechniania "kongresów pokojowych".
W ubiegłym roku laureatami Pokojowej Nagrody Nobla zostali Alaksandr Bialacki z Białorusi i dwie organizacje walczące o prawa człowieka: rosyjski Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskiej.
Nagroda Nobla to złoty medal i kaligrafowany dyplom, a także czek na 11 mln koron szwedzkich (około 4,41 mln zł) w każdej z dziedzin.
Przeczytaj też:
Źródło: WP Wiadomości