Trwa ładowanie...

Pojawił się nowy świadek porwania Polaka w Pakistanie

Odmienne od dotychczas znanych okoliczności uprowadzenia we wrześniu 2008 r. polskiego inżyniera w Pakistanie ujawnia "Rzeczpospolita".

Pojawił się nowy świadek porwania Polaka w PakistanieŹródło: AFP, fot: SAMAA TV
d2j6wim
d2j6wim

Według tej gazety z pracownikiem Geofizyki - Piotrem Stańczakiem jechały nie trzy jak dotychczas podawano, lecz cztery osoby. Tą czwartą był pasażer, Pakistańczyk, który jako jedyny - obok Polaka - przeżył atak talibów.

Polski wywiad już w miesiąc po uprowadzeniu Stańczaka wpadł na trop ocalałego świadka porwania. Początkowo podejrzewał go o uczestnictwo w ataku. Hipoteza ta upadła. Ustalono, że Pakistańczyk znał porywaczy inżyniera, ale nie miał nic wspólnego z uprowadzeniem.

Od października 2008 r. polska administracja bezskutecznie prosiła Pakistan o pomoc w przesłuchaniu kluczowego świadka. Polski wywiad prosił też o pomoc CIA. Chciał, by Amerykanie wpłynęli na służbę bezpieczeństwa Pakistanu. Historia się powtórzyła; Pakistańczycy obiecywali, do konkretów nie doszło.

Dopiero w 4 miesiące po śmierci Polaka polscy prokuratorzy dostali zgodę na przesłuchanie tego świadka. Było już jednak za późno.

d2j6wim
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j6wim
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj