Pogrzeb Ludwika Dorna będzie miał charakter państwowy
Informacja o śmierci Ludwika Dorna została podana opinii publicznej dzisiaj. Nie są jeszcze znane szczegóły, ale wiadomo już, że pogrzeb Ludwika Dorna będzie miał charakter państwowy - oświadczył wicepremier Piotr Gliński.
Ludwik Dorn zmarł w czwartek w wieku 67 lat. - Pogrzeb zmarłego w czwartek marszałka Sejmu, wicepremiera i szefa MSWiA Ludwika Dorna będzie miał charakter państwowy - informuje wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Nie jest jeszcze znane miejsce oraz data pogrzebu. Media zwracają jedynie uwagę, że część rodziny Ludwika Dorna spoczywa na warszawskim cmentarzu północnym.
Gliński, mówią o Dornie, nie krył swego żalu z powodu śmierci współzałożyciela Prawa i Sprawiedliwości. - To jest szokująca wiadomość. To był wybitnie zdolny polityk w wolnej Polsce. Ja go pamiętam przede wszystkim jako przywódcę warszawskiej opozycji studenckiej w latach 70. Był jednym z najbardziej odważnych i zaangażowanych w tamtych czasach, tak, że Polska była w jego sercu od tamtych czasów młodzieńczych, studenckich - mówił wicepremier.
Głos zabrał też prezes PiS, Jarosław Kaczyński. W krótkim komentarzu powiedział: "Odszedł człowiek, który miał bardzo dobry życiorys, działał w latach 70., w kolejnych dziesięcioleciach. Działalność Ludwika Dorna to była działalność, która uczyniła dużo dobrego dla Polski. Wybitnie zdolny człowiek. Ludwik Dorn odszedł za wcześniej. Choć nasze polityczne drogi rozeszły się, to nie moment, by o tym mówić. Jestem pełen żalu". Kaczyński dodał, że przekazuje rodzinie zmarłego kondolencje.
Ludwik Dorn nie żyje
Ludwik Dorn urodził się 5 czerwca 1954 w Warszawie. W PRL-u działał jako opozycjonista - współpracował m.in. z KOR. Był współzałożycielem partii Prawo i Sprawiedliwość i jej wiceprezesem w latach 2001–2007.
W latach 2005–2007 pełnił funkcję wicepremiera oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. W październiku 2008 r. został usunięty z Prawa i Sprawiedliwości i z klubu parlamentarnego PiS.
W wyborach parlamentarnych w 2011 r. ponownie wystartował z listy PiS i zdobył mandat. Sprawował go jako poseł niezrzeszony, później przeszedł do klubu parlamentarnego Solidarnej Polski. Opuścił go w 2012 roku.
W wyborach parlamentarnych w 2015 roku startował z listy Platformy Obywatelskiej. Nie udało mu się zdobyć mandatu.