Trwa ładowanie...
d2n0erb

Pogrom kielecki: umarł ważny świadek

IPN widział podstawy, by zarzucić Adamowi
Humerowi pomocnictwo w zabójstwach w czasie pogromu kieleckiego.
Jego śmierć może uniemożliwić zdobycie wiedzy o mechanizmie
tamtych zdarzeń - uważa szef pionu śledczego IPN.

d2n0erb
d2n0erb

Wtorkowa Rzeczpospolita poinformowała o śmierci Adama Humera, byłego dyrektora Departamentu Śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Humer został prawomocnie skazany na 7,5 roku więzienia za znęcanie się nad więźniami politycznymi. Luiza Sałapa, rzecznik Centralnego Zarządu Służby Więziennej powiedziała we wtorek, że w marcu 2000 r. sąd udzielił Humerowi rocznej przerwy w odbywaniu kary ze względu na stan zdrowia. W marcu 2001 postępowanie wykonawcze ws. Humera zostało zawieszone - Humer nie wrócił już do więzienia.

Nie można wykluczyć, że Humer zabrał ze sobą wiedzę o mechanizmie zdarzeń podczas pogromu kieleckiego - powiedział we wtorek Witold Kulesza. Według ustaleń Instytutu, Humer był jednym z oficerów Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, którzy w 1946 r. - mając informacje o trwającym pogromie Żydów - nie podjęli przez co najmniej 4 godziny żadnych działań.

Zwlekano z podjęciem jakiejkolwiek decyzji. To jest podstawa dla postawienia zarzutu udzielania pomocnictwa w zabójstwach poprzez zaniechanie wypełniania swoich obowiązków - podkreślił Kulesza. Wyjaśnił, że Humer i inni oficerowie UBP mogli przerwać zabójstwa Żydów w Kielcach, jednakże tego nie uczynili.

Kulesza powiedział, że postępowanie ws. pogromu kieleckiego prowadzi kielecka delegatura IPN, do której ta sprawa trafiła z tamtejszej prokuratury. Prokuratorzy IPN prowadzący postępowanie liczyli na to, że - jak stwierdził Kulesza - przedstawienie Humerowi zarzutów podczas jego odsiadywania wyroku w innej sprawie, spowoduje, że Humer ujawni wszelkie okoliczności pogromu licząc na złagodzenie kary. (ck)

d2n0erb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n0erb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj