PolskaPogoda zaskoczyła Polaków. Popełniają błędy, które mogą drogo kosztować

Pogoda zaskoczyła Polaków. Popełniają błędy, które mogą drogo kosztować

Słoneczne, czerwcowe dni przyciągają na nadbałtyckie plaże pierwszych amatorów kąpieli. Warto jednak pamiętać o pewnych zasadach, zwłaszcza na początku sezonu. Ratownicy WOPR radzą, co zrobić, by bezpiecznie spędzać czas nad morzem.

Na plaży może być niebezpiecznie
Na plaży może być niebezpiecznie
Źródło zdjęć: © Flickr

Najważniejszą sprawą jest wybór miejsca, gdzie są ratownicy. Od początku czerwca otwierane są kąpieliska strzeżone, a ich listę można sprawdzić na stronie: sk.gis.gov.pl.

- Na tej stronie jest mapa z kąpieliskami oraz codzienna aktualizacja, czy są otwarte, czy nie, np. z powodu sinic – wyjaśnia Maciej Dziubich, prezes Sopockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jak dodaje, nad Bałtykiem co roku czynnych jest około 100 kąpielisk morskich, na których będzie pracować nawet 1000 ratowników wodnych.

Zobacz także: Polska z góry

- Gdy potrzebujemy pomocy lub widzimy, że ktoś jej potrzebuje, np. ktoś tonie lub widzimy wywrotkę jachtu, od razu wzywamy pomoc, dzwoniąc na numer 112 lub numer ratunkowy nad wodą 601 100 100 – radzi ratownik.

Pierwsze wejście do wód Bałtyku jest bardzo ważne

A jak przygotować się do pierwszego wejścia do wody?

- Do wody nie wchodzimy bezpośrednio po posiłku oraz zanurzamy się stopniowo, wchodząc z brzegu. Nie skaczemy z pomostu oraz nie wrzucamy dla zabawy innych. Nigdy nie wiemy, jaka jest głębokość oraz czy coś nie leży na dnie. O uraz kręgosłupa bardzo łatwo – ostrzega Dziubich.

Ratownicy WOPR podają kilka zasad, które są najważniejsze, by miło i przede wszystkim bezpiecznie spędzić czas nad wodą.

WOPR: Należy pamiętać o podstawowych zasadach:

1. Alkohol pozostawiamy w domu. Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu w przypadku odpoczynku nad wodą.

2. Pilnujemy dzieci, ponieważ chwila nieuwagi powoduje, że dzieci oddalają się od opiekunów. Jeżeli dziecko idzie do wody, to opiekun musi iść z nim, nie może być sytuacji, że opiekun pilnuje dziecka z oddalonego od wody koca.

3. Jeżeli korzystamy z jednostek pływających (jachty, rowerki wodne, kajaki itp.), to pamiętajmy o prawidłowym założeniu kamizelek ratunkowych.

4. Wybierajmy miejsca strzeżone przez ratowników oraz współpracujemy z nimi. Jeżeli na kąpielisku pojawia się czerwona flaga, oznaczająca zakaz kąpieli, to stosujmy się do poleceń doświadczonych ratowników i pozostańmy na brzegu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)