Trwa ładowanie...

Pogoda. Piątek z powrotem gwałtownych burz nad Polską

Niebezpieczne piątkowe popołudnie i wieczór. Pojawią się gwałtowne burze, którym towarzyszyć będą nawałnice, silny wiatr, a miejscami również opady gradu. Będzie bardzo niebezpiecznie.

Pogoda. Piątek z powrotem gwałtownych burz nad PolskąŹródło: Flickr
d397u69
d397u69

Piątkowe warunki pogodowe nad Polską kształtowane będą przez zatokę obniżonego ciśnienia oraz niż baryczny znad północnej części Niemiec z wędrującym frontem chłodnym. Do kraju napływa mocno rozgrzana i niestabilna masa powietrza z południowej części Europy, zaś w troposferze mamy do czynienia z bardzo silnym przepływem wiatru. W efekcie tych zmian temperatury nad Polską w godzinach popołudniowych mogą osiągać poziom nawet 30-32 stopni Celsjusza szczególnie w województwach południowych, centralnych i częściowo wschodnich. Na północy zdecydowanie chłodniej z temperaturami 18-22 stopnie Celsjusza.

Pogoda. Superkomórkowe burze nad Polską

Niestety w godzinach popołudniowych szykuje się nam gwałtowne załamanie pogody w wyniku szybkiego wypierania gorącego powietrza przez front. W efekcie tego nad Polską prognozuje się rozwój miejscami bardzo silnych burz, które będą w stanie wyrządzać dużo szkód w postaci połamanych drzew, zerwanych dachów i uszkodzeń wynikających z opadów dużego gradu. Warunki meteorologiczne panujące nad Polską zapewnią po południu rozwój burz typu superkomórkowego. Jest to najgroźniejszy typ burz i niestety ich liczebność nad obszarem kraju może być duża. Popołudniowe zjawiska będą w stanie przynosić ulewne opady deszczu do 30 litrów na metr kwadratowy, a przede wszystkim bardzo silny wiatr do 90 km/h oraz miejscami opady bardzo dużego gradu - średnica największych kul może osiągać aż 5 centymetrów. Z rozwojem burz superkomórkowych w tych warunkach wiązać będzie się podwyższone ryzyko rozwoju pojedynczego przypadku trąby powietrznej. W godzinach późno popołudniowych i wieczornych nad Polską może dojść do połączenia się większości burz w większy układ, który stanowić będzie zagrożenie przede wszystkim silnym wiatrem - nawet do 100 km/h.

Najbardziej zagrożone obszary nad Polską to południowy zachód, centrum i północy wschód. Zagrożone województwa to przede wszystkim: lubuskie, dolnośląskie, częściowo opolskie, wielkopolskie, częściowo kujawsko-pomorskie, łódzkie, mazowieckie i podlaskie. Regiony te objęte zostały strefą czerwoną oznaczające ryzyko powstania silnych/gwałtownych burz.
Obszar pomarańczowy graniczący z główną strefą wyznacza regiony gdzie również mogą powstać aktywne burze, ale o mniejszej gwałtowności – głównie zagrożenie stanowić będą intensywne opady deszczu i miejscami silniejszy wiatr do 70 km/h.

Paweł Kyc

d397u69
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d397u69
Więcej tematów